Zbog Do Kvona ispituju i službenike zatvora
Do Kvon, Foto: Pobjeda

Zbog Do Kvona ispituju i službenike zatvora

Službenici Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) saslušani su u sklopu predmeta koji je formiran kako bi se utvrdili detalji o boravku južnokorejskog državljanina Hjong Do Kvona u spuškom zatvoru. U ovom predmetu Specijalno državno tužilaštvo provjerava i navode da su sa kripto-novčanika ovog osumnjičenog izvršene transakcije u vrijednosti skoro sedam miliona eura. Takođe, provjeravaju se i okolnosti boravka "kralja kriptovaluta" u Crnoj Gori, kao i navodi iz pisma koje je uputio premijeru Dritanu Abazoviću, ministru pravde Marku Kovaču i Specijalnom državnom tužilaštvu.

Prema saznanjima "Dana" od sagovornika bliskog istrazi, pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja prikupljaju informacije od službenika koji su bili u kontaktu sa Do Kvonom kada je primljen i smješten u spuški zatvor, kao i od onih koji su imali kontakte s njim prilikom privođenja, ali i drugih aktivnosti. Prethodno su pripadnici SPO, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, u dva navrata prtresali ćeliju u kojoj boravi Do Kvon.

Taj južnokorejski državljanin, suosnivač i izvršni direktor Teraform Labsa i nekadašnji bjegunac, izolovan je od drugih zatvorenika u istražnom zatvoru u Spužu, kazao je za "DL News" njegov advokat Goran Rodić.

Nedavno je objelodanjen podatak da su dok se Do Kvon nalazio u spuškom zatvoru sa njegovog kripto-novčanika izvršene kombinovane transakcije od skoro sedam miliona dolara. Kako prenosi "DL News", koristeći decentralizovane razmjene Uniswap i Curve, proteklih dana je nešto više od 6,6 miliona dolara zamijenjeno u stabilnu kriptovalutu. Tokom jednog dana u posrednički novčanik poslato je 500.000, a zauzvrat je prebačeno 450.100 kriptovaluta u novčanik kreiran u septembru 2021. godine.

Profesor Dževu Čo iz Seula, koji preko godinu dana prati Do Kvonove aktivnosti, kaže da je to smisleno jedino ukoliko je nekadašnji kralj kriptovaluta imao pristup internetu ili je u tajnosti podatke predao nekom drugom.

"Ako kriptonovčanik zaista pripada Do Kvonu, onda je nejasno ko je izvršio transakcije, pošto je on u pritvoru", piše "DL News".

Odlukom Osnovnog suda u Podgorici, Do Kvon i njegov prijatelj Hon Čang Jun osuđeni su na po četiri mjeseca zatvora zbog falsifikovanja dokumenata. Oni su uhapšeni na podgoričkom aerodromu prilikom pokušaja leta za Dubai, kada su kod njih pronađena falsifikovana dokumenta, koja su navodno bila izdata od nadležnih organa Kostarike i Belgije. Na suđenju su tvrdili da su dokumenta nabavili od agencije koja se bavi izdavanjem regularnih dokumenata, navodeći da nijesu ni sumnjali da su dokumenta lažna. Sud je prethodno prihvatio jemstvo od po 400.000 eura za osumnjičene kako bi im ukinuo pritvor, ali im je u međuvremenu sudija za istragu odredio ekstradicioni pritvor.

Izjavu dao u zatvoru

Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, izjava je uzeta i od Do Kvona i njegovog prijatelja Čang Juna. Oni su saslušani u spuškom zatvoru na okolnosti boravka u Crnoj Gori. Do Kvon je tada saslušan i o navodima iz pisma koje je uputio Abazoviću, Kovaču i SDT-u. Advokat Rodić je nakon toga saopštio da je njegov branjenik demantovao navode da je finansirao Pokret Evropa sad,

"Kako je i najavljeno, Do Kvon je pitan za boravak u Crnoj Gori i dešavanja od kad je u pritvoru, vezano za ono famozno pismo oko kojeg se stvorila politička afera. Obojica Korejaca saslušani su u svojstvu građana. Dugo je trajalo zbog prevoda", rekao je tada Rodić.

Kako je dodao, saslušanje je bilo o eventualnim nezakonitim transakcijama, što se plasiralo kroz medija.

"Od toga nema ništa. Nikakve veze sa onim što se plasiralo u medijima, u finansijskom smislu, finansiranja neke kampanje, ili Milojka Spajića kao političara... To je decidirano negirano i to nije istina", kazao je Rodić.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.