„U 2022. zvanični ispis iz redova Katoličke crkve tražilo je 522.821 vjernika što je najveći broj otkako se vode statistike“, stoji u saopštenju.
To je osjetno više nego 2021. kada je Crkvu napustilo 359.338 vjernika.
Najveći broj vjernika napustio je Katoličku crkvu u najvećim nadbiskupijama Keln i Minhen.
Ove nadbiskupije su se poslednjih godina pojačano nalazile u središtu interesovanja javnosti zbog skandala oko zataškivanja krivičnih djela seksualnog zlostavljanja maloljetnika od strane zaposlenih u crkvi.
Osim zbog razočaranja ponašanjem crkvenih vjerodostojnika u odnosu prema pedofilskim skandalima, mnogi crkvu napuštaju i zbog poreza koji je obvezan za svakog vjernika koji plaća porez na prihod. Tzv. crkveni porez iznosi oko devet posto poreza na prihod.
Katolička i Protestantska, dvije najveće Crkve u Njemačkoj, sada okupljaju manje od polovine stanovništva. Prije dvadeset godina njima je pripadalo 65 posto stanovništva.
I Protestantska crkva je prošle godine izgubila rekordan broj vjernika, njih 380.000. Trenutno se oko 24 miliona građana Njemačke izjašnjavaju kao katolici a oko 19 miliona kao protestanti.
Najveći broj njemačkih građana se izjašnjavaju kao ateisti a njihov broj je posebno visok na području koje je nekad pripadalo Istočnoj Njemačkoj.
Četiri posto stanovnika Njemačke se izjašnjavaju kao muslimani.
Prema mišljenju stručnjaka, masovno napuštanje dvije najveće njemačke crkve bi moglo da ostavi trajne posljedice po njemačko društvo.
„Lagano odumiranje Katoličke i Protestantske Crkve ne pogađa samo njih, nego i cjelokupno društvo koje gubi važan socijalni i obrazovni oslonac koji neće biti moguće zamijeniti…Talas odlazaka vjernika nije samo crkveni problem nego će on dugoročno promijeniti Njemačku“, rekao je za novinsku agenciju Dpa pravnik zadužen za crkveno pravo Thomas Schueller.
Komentari