Nakon što je naš list objavio da Rudnik uglja, kojeg čine kadrovi nekadašnjeg Demokratskog fronta i Demokrata, objekat gradi ,,na divlje“ dijelom i na opštinskom zemljištu, građevinski inspektor je izašao na teren i utvrdio činjenično stanje.
Izvor Pobjede iz Pljevalja, blizak državnoj elektroenergetskoj kompaniji, kazao je da je inspektor obišao radove, te da je konstatovao da nema urbanističko-tehničkih uslova i izdate dozvole za gradnju.
– Građevinska inspekcija je bila prvo u srijedu, ali RUP nije imao potrebnu dokumentaciju pa im je rečeno da je pripreme. U četvrtak je ponovo trebala da dođe, ali nemaju šta pripremiti jer nemaju dozvolu – kategoričan je izvor Pobjede koji je dodao da je posjeta inspektora sprovedena u tajnosti.
Informaciju našeg lista, međutim, juče nijesmo mogli i zvanično potvrditi.
Pobjeda je više detalja o aktivnosti Građevinske inspekcije pokušala da dobije od direktora Rudnika uglja Milana Lekića i direktora Sektora za razvoj i investicije u toj kompaniji Jagoša Gomilanovića, ali oni juče nijesu odgovarali na naše pozive, tako da nijesmo mogli dobiti potvrdu te informacije. Ovim povodom Pobjeda je pisala i Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma. Još čekamo odgovor glavne urbanističko-građevinske inspektorke na pitanje da li je Rudniku uglja izdata dozvola i šta je sve zaključio njen organ nakon odlaska u Pljevlja. Do zaključenja lista nijesmo dobili odgovor.
Izvor Pobjede kategorično tvrdi da se nelegalni objekat gradi na katastarskoj parceli koja je u vlasništvu Opštine Pljevlja, te da su resorno ministarstvo, odlazeća vlada i Opština saučesnici grubog kršenja Zakona o izgradnji objekata i urbanističkih propisa.
OBEŠTEĆENJE
Iz menadžmenta Rudnika uglja su Pobjedi ranije kazali da se objekat nalazi na njihovom i dijelom na opštinskom zemljištu pa su spremni, ako treba, i da doplate.
– Ako je negdje neki metar kvadratni opštinski zauzet ili ,,pritisnut“ tom zgradom, nema nikakvog problema – preduzeće je u vlasništvu države koja je vlasnik i opštinske imovine. Nijesmo napravili štetu, ali ne izbjegavamo da obeštetimo bilo koga ako se utvrdi da je šteta napravljena – rekao je prije nekoliko dana Pobjedi izvršni direktor Rudnika uglja Milan Lekić.
Gomilanović je ranije rekao da se objekat nalazi na obodu kopa u krečnjaku, u okviru eksploatacionog polja Rudnika uglja na 260 metara kvadratnih. Moguće je, ističe on, da su zauzeli nekih 20-30 kvadrata opštinskog ili državnog zemljišta, ali će, poručuje, naknadno riješiti to pitanje sa Opštinom.
Rekao je ,,da imaju građevinski projekat za objekat koji je radila firma iz Podgorice“.
Takođe, napomenuo je da je Rudnik uglja dobio koncesiju od države za eksploataciono polje u okviru kojeg preduzeće može da gradi svoje objekte te da će, nakon tehničkog prijema objekta, sve što je preostalo od dokumentacije da regulišu.
KAZNE
Potencijalna bespravna gradnja je krivično djelo za koje je predviđena kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina, legalizacija objekta dozvoljena je jedino ako je bespravni objekat predviđen planskim dokumentom.
Sprovođenje postupka legalizacije ne abolira vlasnike tih objekata od krivične odgovornosti za djela građenja bez građevinske dozvole ili suprotno građevinskoj dozvoli, ukoliko se ista utvrdi u sudskom postupku.
Menadžment Rudnika uglja nalazi se pod istragom Specijalnog državnog tužilaštva povodom prodaje mrko-lignitnog uglja Elektroprivredi Srbije.
Izvor: Pobjeda
Komentari