Logično je da špansko predsjedavanje Savjetu Evropske unije u najvećoj mjeri bude posvećeno situaciji u Ukrajini i unutrašnjim problemima Unije, ali Zapadni Balkan ne može i ne smije ostati u sjenci.
Analitičar Dimitrije Milić kaže da će nastavak integracija regiona zavisiti od svake zemlje ponaosob. Crna Gora je, kaže, najviše odmakla i ima najviše potencijala da do članstva konačno i dođe.
“Vjerujem da postoji potencijal za to i vjerujem da će pitanje biti kako komunicirati vezano za obaveze na evropskom putu sa Crne Gore i novom vladom koja će se formirati u Crnoj Gori ukoliko ne bude vanrednih izbora", ističe Milić.
Milić ističe i da bi situacija na relaciji Beograd – Priština mogla uticati na cijeli region. Kako kaže, to je i pitanje koje se u velikoj mjeri tiče i same Evropske unije, ali i njenog kredibiliteta.
"S obzirom da kada imate eskalaciju između dvije strane gdje ste se vi postavili kao medijator tog sporazuma, a postoje tenzije - to znači da je to napad na vaš kredibilitet kao posrednika između dvije strane i na vaš autoritet da deeskalirate situaciju u svom najbližem dvorištu", ističe Milić.
Predstojeći parlamentarni izbori u Španiji krajem jula mogli bi donijeti promjenu na političkoj sceni u toj zemlji.
Konzervativci trenutno imaju bolje rezultate u anketama, a Narodna stranka bi mogla da sarađuje s desnim populistima i u tom bi slučaju imala više mandata u parlamentu od lijeve koalicije predvođene aktuelnim premijerom Pedrom Sančezom.
Milić ipak vjeruje,da ni u tom scenariju izbori neće uticati na predsjedavanje.
"Ako gledamo generalnu politiku prema Rusiji, prema Ukrajini, prema našem regionu, oko osnovnih pitanja relativno su to identični stavovi. Na kraju krajeva, u Madridu tvrde da su teme predsjedavanja pripremane mjesecima, ako ne i godinama, i da je sve intenzivno koordinisano s partnerskim zemljama Belgijom i Mađarskom, koje će predsjedavati Savjetu EU sljedeće godine", zaključuje Milić.
Komentari