Sjednica Sudskog savjeta od 14. juna , a na kojoj je trebalo da se razmatra njen izbor na puni mandat odgođena je zbog dopisa ASK-a.
Agencija za sprečavanje korupcije tada je utvrdila da je javna funkcionerka, sutkinja Vesna Vučković prekršila član 23 stav 2 Zakona o sprečavanju korupcije, jer u izvještaju o prihodima i imovini za 2020. godinu nije unijela tačne i potpune podatke, na način što je prijavila prihod manji za 703 eura, a na ime supruga prihod manji za 403 eura.
Vučković je tada novinarima saopštila da svaki organ treba da radi svoj dio posla, da se ispitaju navodi ASK-a, da se izvrši inspekcijski nadzor i da se, kako kaže, uvrdi da li je bilo nepravilnosti ili ne.
Agencija za sprječavanje korupcije (ASK) nije okončala postupak da li je Upravni sud narušio javni interes kada su presudom od 8. maja meritorno odlučili da je ona kandidatkinja za najvažniju funkciju u pravosuđu.
Upravni sud poništio je akt koji je Vrhovni sud 19. januara uputio Sudskom savjetu, a u kojem se navodilo da predlog kandidature Vučković za izbor predsjednika Vrhovnog suda nije utvrđen.
Opštoj sjednici Vrhovnog suda, na kojoj je Vučković predstavila program rada, prisustvovalo je 15 sudija, od kojih je 12 glasalo da ona bude predložena za čelnu poziciju, što, kako je tada saopšteno, nije bilo dovoljno.
Upravni sud je obrazložio da je Vrhovni sud propustio da na pravi način odredi pitanje dvotrećinske većine, jer ju je računao u odnosu na ukupan broj sudija koji iznosi 19.
Upravni sud je donio presudu kojom je Vučković ipak predložena za čelnu poziciju u Vrhovnom sudu.
Vučković je početkom septembra 2021, odlukom Sudskog savjeta, imenovana za vršiteljku dužnosti predsjednika Vrhovnog suda do izbora novog predsjednika.
Izvor: RTCG
Komentari