Test je ranije mijenjan 2020. godine za vrijeme Donalda Trampa kada je produžen i otežan, prenosi AP.
Međutim, uredbom Džozefa Bajdena nakon stupanja na mjesto predsjednika test je vraćen na prethodnu formu – iz 2008. godine.
U decembru su američke vlasti nagovijestile da je test potrebno ažurirati nakon 15 godina. Nova verzija se očekuje krajem sledeće godine.
Služba za državljanstvo i imigraciju SAD predložila je da se u novi test doda usmeni dio za procjenu znanja engleskog.
Trenutno aplikant usmeno odgovara samo na lična pitanja, na koja je već odgovorio u pisanom testu. Međutim, po novim pravilima, policajac bi aplikantu pokazao neku fotografiju i zatražio mu da je objasni i opiše.
Još jedna predložena promjena učinila bi da na pitanja u odeljku o istoriji SAD postoji više odgovora, umjesto trenutnog formata usmenog kratkog odgovora.
Biće otežana i pitanja o istoriji SAD
Trenutno, aplikant mora da odgovori na šest od 10 pitanja tačno da bi prošao. Tih 10 pitanja izabrano je iz grupe od 100 pitanja. Aplikant ne zna kojih 10 pitanja će biti izabrano, ali može unapred da vidi svih 100 pitanja.
“Imamo mnogo studenata koji su izbjeglice, dolaze iz ratom zahvaćenih zemalja gdje možda nisu imali mogućnost da završe školovanje ili da uopšte idu u školu“, kazala je Mečel Perot, koordinator za državljanstvo na koledžu San Dijega.
Ona je kazala da je “mnogo teže čitati i pisati ako to ne znate ni na svom maternjem jeziku“.
Dodala je da je njena glavna zabrinutost to što test sa više odgovora zahtijeva mnogo čitanja.
Američka služba za državljanstvo i imigraciju saopštila je u decembru da predložene promjene odražavaju najbolju praksu u koncipiranju testova i pomoći će njihovoj standardizaciji.
Prema federalnom zakonu, većina aplikanata koji traže američko državljanstvo moraju da pokažu razumijevanje engleskog jezika, uključujući i sposobnost govora, čitanja i pisanja u svakodnevnoj upotrebi, kao i da pokažu poznavanje američke istorije i vlade.
SAD trenutno imaju najlakši test za dobijanje državljanstva, u poređenju sa zapadnim zemljama, prema Sari Gudman, profesorki politikologije na kalifornijskom univerzitetu Irvin.
Prema trenutnim procjenama, 96 odsto aplikanata u SAD prođe test državljanstva.
U fiskalnoj 2022. godini više od milion ljudi su postali državljani SAD, što je jedna od najviših cifara od 1907, najranije godine za koju postoje podaci.
Komentari