Pantelić: Formiranje Vlade u oktobru ili novembru značilo bi izgubljeno vrijeme, voz evropskih integracija do tad će proći
Željko Pantelić, Foto: RTCG

"Najbolje rješenje oročena Vlada, formirana najkasnije do avgusta"

Pantelić: Formiranje Vlade u oktobru ili novembru značilo bi izgubljeno vrijeme, voz evropskih integracija do tad će proći

Analitičar Željko Pantelić ocjenjuje da bi formiranje vlade tek u oktobru ili novembru značilo izgubljeno vrijeme i da će voz za ubrzanje evropskih integracija proći. On je u emisiji "Dobro jutro Crna Goro" kazao da je za Evropsku uniju najprihvatljivije formiranje vlade sa oročenim, kratkim rokom, u kojem treba da odradi određene zadatke do kraja godine kada se igra ključna partija za integracije. Ako bi se išlo na pun mandat od četiri godine u ovakvoj konstelaciji, to bi, po njegovim riječima bila nestabilna vlada.

Pantelić ocjenjuje da bi formiranje vlade tek u oktobru bilo veoma loše.

"Ako se bude čekao oktobar i ako se vlada bude formirala u novembru i ona počne da radi u punom kapacitetu, to znači da će voz za ubrzanje integracija proći. Narednih mjeseci se igra ključna partija da bi se iskoristila 2024. godina, jer ona će biti "mrtva" ako ne bude odrađen domaći zadatak do novembra ili decembra", upozorio je Pantelić.

Podsjetio je da su sljedeće godine u Evropi izbori za EP.

"Sa izborom novih parlamentaraca sljedeće jeseni čitava 2024. godina će biti izgubljena, ako pojedine stvari ne budu bile urađene sada koje bi omogućile da se čak i bez novih funkcionera i tijela EU odrađuju poslovi i idu svojim tokom, jer sve bi bilo stavljeno na čekanje i onda bismo tek od 2025. godine mogli da ubrzamo integracije. To vrijeme bi bilo izgubljeno i zato je neophodno da vlada bude formirana u julu ili avgustu, mada vidimo da će to biti veoma teško", rekao je analitičar.

Rezultat izbora bu Crnoj Gori, kako smatra on, nije bio onakav kakav su priželjkivali u EU.

"A to je da Evropa sad ima više glasova, da taj, uslovno rečeno, nenacionalistički ili kvazi patriotski blok, dobije većinu koja bi omogućila formiranje vlade bez mogućnosti da DPS, DNP i NSD utiču na vladu. To se otprilike dogodilo, ali ne kako se priželjkivalo jer su partije manjina dobile 10 mjesta i sada se nalazimo u situaciji da, ako bi se formirala vlada bez predstavnika DPS-a i Za budućnost Crne Gore, ta vlada bi bila previše heterogena i imala bi previše čiinilaca koji bi onemoguavali da se četiri godine radi ozbiljno", kazao je Pantelić.

On navodi da u EUkao najizvodljivije i najprihvatljivije formiranje vlade sa oročenim, kratkim rokom, u kojem treba da odradi određene zadatke i fokusirana je samo na njih.

"Isporučivanje evropske agende koje bi izvršila ta vlada kako bi se ubrzao put ka EU bilo bi dobitno rješenje i za Milojka Spajića koji će najvjerovatnije biti mandatar i premijer. Jer ako bi se išlo na pun mandat od četiri godine u ovakvoj konstelaciji , to bi bila nestabilna vlada u kojoj bi previše činilaca moglo da ucjenjuje premijera ", rekao je on.

U prošlosti smo vidjeli da je to loše.

"Pojedine partije iz prethodnog perioda su pokazale da na riječima jesu za Evropu i univerzalne vrijednosti, ali kada dođe do konkretnih stvari, pokazali su da vrlo vode računa o svojim ćerkama, sinovima, ličnim interesima i takvim partijama ne treba davati ključeve vlade", smatra on.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.