Vlada je najviše kadrirala u maju, kada je imenovala 252 funkcionera, a razriješila njih 26. Takođe, veliki broj postavljenja je bio i u aprilu i junu – 186, odnosno 183.
U januaru je imenovano 84, u februaru 43 funkcionera i martu 41 javni funkcioner. Tokom prvog mjeseca 2023. razriješeno je 57, u februaru 22, martu 21 funkcioner i aprilu 48 funkcionera.
STIHIJSKI PROCES
U Centru za građansko obrazovanje su za Pobjedu kazali da ovi podaci ukazuju u kojoj mjeri je vlada Dritana Abazovića u tehničkom mandatu zgazila sve principe za koje se zalagala dok još aktuelni premijer i članovi vlade nijesu bili na tim pozicijama.
Pri tom, jasno je da se radi o jednom stihijskom procesu koji razara inače slab institucionalni okvir i pokušaju da se iscrpi i budžet nakon njihovog odlaska, a imajući u vidu da se radi i o značajnom broju lica koja imaju pravo na funkcionerske nadoknade na godinu nakon prestanka funkcije – ističu u toj organizaciji.
Sudeći po posljednjim objavljenim podacima, vlada je najaktivnija bila u periodu izbornih kampanja, ali u CGO-u napominju da to nije uticalo na rezultate najbitnijih konstituenata izvršne vlasti.
Očigledno su javni resursi u svim vidovima bili u pogonu izborne kampanje, jer se upravo u to vrijeme bilježi dramatičan rast broja imenovanja. Ipak, i te stotine imenovanja na funkcije su najznačajnim akterima u Vladi – Uri i SNP-u – minimalno donijeli u glasovima. Međutim, odnijeli su im zauvijek imidž onih koji zavrijeđuju da budu u vlasti jer su dokazali da su partijske interese stavili ispred javnog interesa, slijedeći manir ponašanja svojih prethodnika – poručili su iz CGO-a za naš list.
PREDUG TEHNIČKI MANDAT
Crna Gora vladu u tehničkom mandatu ima već 11 mjeseci.
Abazović je na poziciji premijera od 28. aprila prošle godine kada je izglasana manjinska vlada nakon što je okončan tromjesečni tehnički mandat vlade premijera Zdravka Krivokapića kojoj je izglasano nepovjerenje.
Samo četiri mjeseca kasnije, 20. avgusta, izglasano je nepovjerenje i Abazovićevoj vladi zbog potpisivanja Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
Njegovu smjenu je, pored inicijatora – Demokratske partije socijalista i njenih partnera, podržala i Demokratska Crna Gora, koalicioni partner Abazovićeve Ure na nedavno održanim vanrednim parlamentarnim izborima.
Od avgusta prošle godine vlada funkcioniše u tehničkom mandatu koji nije jasno definisan jer ne postoji zakon o Vladi. Ustav propisuje da vlada u toj formi obavlja zadatke do izbora nove.
Komentari