Pitate li predstavnike odlazeće vlasti, ukidanje letova od strane low cost kompanija, ali i odustajanje pojedinih kompanija od već najavljenih sezonskih linija, neće se bitnije odraziti na poslovanje Aerodroma Crne Gore.
Štaviše, komentarišući situaciju povodom najavljenog ukidanja letova za Rim, Barselonu, Beč i Zagreb, odlazeći ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović sa mnogo je samopouzdanja poručio – “nadamo se da će naša kompanija uspjeti da nadomjesti te letove”. Naravno, mislio je na AirMontenegro, koji ovih dana i sam ima svojih problema preko glave.
Pored svega toga, čini se i kako je novonastala situacija u javnosti zapravo najmanje sagledavana očima putnika. Mnogi građani Crne Gore, koji su za koju desetinu eura mogli iz Podgorice da lete ka nekim evropskim metropolama, od jeseni više neće imati tu priliku.
Nije se smjelo desiti
I dok će se povremeno javiti neki od usamljenih glasova koji će, težeći da razvedri stvarnost, poručiti kako cjelokupna situacija i nije tako strašna, ipak je posrijedi nešto što se nije smjelo dogoditi.
“Podgorica zimi ima izuzetno malo letova i vrlo je loše povezana sa svijetom. Putnici mogu raditi konekcije samo preko Air Serbie, Austrian Airlinesa i Turkish Airlinesa. U tom kontekstu kada na i ovako skromnom broju zimskih letova low cost kompanija izgubite četiri linije i 10 sedmičnih letova, to je i te kako problematično. Zapravo, to je tragično za Crnu Goru. To se nije smjelo desiti”, naglašava za Portal Analitika vazduhoplovni analitičar Alen Šćurić, koji stoji iza specijalizovanog portala Zamaaero, a sa kojeg smo i doznali posljednje vijesti o ukidanju letova iz Podgorice.
AirMontenegro neće moći da nadomjesti letove
Očekivanje odlazećeg ministra Đurovića o tome kako bi kompanija AirMontenegro mogla nadomjestiti letove, u startuje djelovalo iracionalno.
Stoga smo sagovornika pitali da li je realno očekivati da pomenuta kompanija uopšte dobije slotove na rimskom ili bečkom aerodromu.
“Ma to se neće destii. AirMontenego tokom zime ne leti ni za Pariz, Frankfurt, Cirih ili Kopenhagen, a u pitanju su letovi koje ima ljeti i za koje ima slotove. Zato je krajnje iracionalno da će pokretati nove linije koje imaju daleko manje potencijala. Te linije zimi imaju potencijala samo i isključivo za low cost kompanije”, navodi on.
Šćurić napominje kako Crna Gora, uprkos svemu, i dalje opslužuje više putnika nego značajni aerodromi u regiji, poput Ljubljane ili Sarajeva.
“Crna Gora je mala država i u tom kontekstu je prilično značajno povezana. Nažalost, nepotrebno slabo je povezana zimi”, dodaje on.
“Tragično za Zagreb, a kamoli za Podgoricu”
Proteklih smo dana mogli čuti kako se najavljeno ukidanje letova WizzAira i Ryanaira neće odraziti na poslovanje Aerodroma Crne Gore. No – da li je to baš tako.
Logika govori da situacija kada se gubi čak 82.000 putnika baš i nije lijepa vijest za aerodrome, pa i one veće u odnosu na naše.
“To je ogromna brojka za Podgoricu. Ogromna. To će, naravno, donijeti i finansijske gubitke. Ti ljudi plaćaju takse, kupuju u ugostiteljstvu, šopovima, na parkingu, plaćaju usluge. Sada više to neće činiti”, naglašava Šćurić.
I na sve to nadovezuje se slabija povezanost.
“To su ogromne posljedice po aerodrom. Zimi ima malo putnika, zaposleni nemaju šta da rade, tehnika stoji neiskorišćena, infrastruktura troši novac, kapaciteti su neuposleni... Ako na sve to loše stanje izgubite još dodatnih 82.000 putnika to je istinski tragično. To bi bilo tragično i za jedan Zagreb, a kamoli za Podgoricu”, zaključio je on.
Izvor:Analitika Portal
Komentari