Značajan broj civila, kaže on, bio je izložen “okrutnom postupanju i ubistvima, bezobzirnom razaranju i pljački”.
“Odgovornost je političkih, vjerskih i akademskih elita kao i medija i civilnog društva da pomognu javnosti da prihvati činjenice o genocidu u Srebrenici. Prihvatanje genocida i prestanak negiranja žrtava genocida u Srebrenici ne znači na bilo koji način da i Srbi nijesu žrtve i da nije bilo zločina nad Srbima na tom području, u Bosni i Hercegovini i ostalim prostorima bivše Jugoslavije”, saopštio je Zeković.
Prihvatanje međunarodnih i domaćih presuda za zločin genocida i druge zločine, po njegovim riječima, “ne znači niti vodi zaključku da je srpski narod proglašen genocidnim već su sve odgovornosti individualizirane”.
“Trebamo biti ponosni na Podgoricu u kojoj se nalazi i prvi zvanični spomenik civilnim žrtvama rata na prostorima bivše Jugoslavije. U podizanju spomen obilježja i spomen parka značajno je učestvovao Glavni grad. To govori o principijelnom i utemeljenom odnosu građana i građanki, organa i službi Podgorice prema prošlosti i ozbiljnim kršenjima međunarodnog humanitarnog prava”, zaključio je Zeković.
Komentari