Opšti cilj istraživanja, prema njihovim riječima, bio je prikupljanje pouzdanih informacija o trenutnom stanju u vezi sa mikronutrijentima i ishranom kod nekoliko ciljnih grupa koje žive u Crnoj Gori.
- Ciljne populacione grupe koje su obuhvaćene istraživanjem su bila djeca predškolskog uzrasta od 6-59 mjeseci, žene koje nijesu trudne u reproduktivnoj dobi 15-49 godina i trudnice. S tim u vezi, u istraživanju MONS je učestvovalo 466 djece predškolskog uzrasta, 1.633 žena koje nijesu trudne i 65 trudnica - kazali su u IJZ.
Većina mjerenih indikatora za djecu predškolskog uzrasta i žena koje nijesu trudne, u IJZ kažu da je bila reprezentativna na nacionalnom nivou, kao i za svaki od tri stratuma koji predstavljaju tri regiona (jug, centar i sjever).
- Podaci prikupljeni ispitivanjem trudnica su bili reprezentativni samo na nacionalnom nivou, obzirom da je mali broj trudnica koje su učestvovale u istraživanju onemogućio odvojene zaključke za stratume - saopšteno je iz IJZ.
Ministar zdravlja, Dragoslav Šćekić poručio je da ohrabruje činjenica da se na smanjenje opterećenja hroničnim nezaraznim bolestima može preventivno djelovati, kroz ovakve i slične organizovane projkte, uz multisektorski pristup za zdravlje u svim politikama.
- Važan segment s ciljem smanjenja obolijevanja i umiranja od nezaraznih bolesti je redukcija faktora rizika vezanih za ove bolesti, među kojima nepravilna ishrana zauzima vodeće mjesto. Podaci koje smo dobili pomoći će nam da bolje razumijemo zdravstveni i nutritivni status stanovništva, učestalost i ozbiljnost nedostataka mikronutrijenata, kao i bolesti koje su povezane s ishranom i samim tim obezbijedimo polaznu osnovu u odnosu na koju će se mjeriti budući napredak nacionalnog programa ishrane - kazao je on.
Dodao je da će se zahvaljujući ovom projektu generisati podaci, koji će omogućiti da donosioci odluka na najvišem nivou, u saradnji sa stručnjacima iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore, na naučno utemeljen način, osmisle buduće strategije i načine djelovanja u cilju unapređenja ishrane i zdravlja cjelokupne populacije.
Direktor Instituta za javno zdravlje Crne Gore dr Igor Galić je istakao da će IJZ na osnovu dobijenih rezultata istraživanja razviti preporuke i strategije za unapređenje ishrane i podizanja svijesti o značaju mikronutrijenata među stanovništvom, što je od posebnog značaja u kontekstu javnog zdravlja i promovisanja pravilne ishrane bogate mikronutrijentima.
- Takođe, istraživanje o mikronutrijentima nam je pomoglo u identifikaciji populacija koje su posebno podložne nedostatku određenih mikronutrijenata što nam omogućava da usmjerimo intervencije i programe na te populacije, kako bi se poboljšala njihova ishrana i prevencija zdravstvenih problema povezanih sa nedostatkom mikronutrijenata - dodao je on.
UNICEF i EU su podržali Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje Crne Gore u sprovođenju prve procjene mikronutrijenata u zemlji kojim je potvrđeno da pravilna ishrana koja sadrži adekvatne količine mikronutrijenata može imati značajan uticaj na očuvanje zdravlja i prevenciju određenih bolesti.
- Nedostaci ključnih vitamina i minerala ugrožavaju zdravlje djece i odraslih, a time i zdravlje društva u cjelini. Podatke o ovom problemu u Crnoj Gori nismo imali u skorije vrijeme. UNICEF je zato podržao izradu ove studije. UNICEF poziva nadležne institucije da, u skladu sa nalazima ove studije, preduzmu mjere kako bi se smanjio broj djece i žena s anemijom, nedostatkom vitamina D, i metaboličkim sindromom, odnosno, sa poremećajima funkcija metabolizma koji povećavaju rizik od dijabetesa, moždanog udara i bolesti srca - kazao je šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander.
Istraživanje o mikronutrijentima dio je programa podrške ranom razvoju, čiji je cilj unapređenje zdravlja i dobrobiti djece, te pružanju podrške roditeljima i starateljima. Ovaj trogodišnji program finansirala je Evropska unija, a sproveo ga je UNICEF, u saradnji s Ministarstvom zdravlja.
Komentari