Državne firme ne poštuju odluku Vlade, dobit ne ide u budžet

Državne firme ne poštuju odluku Vlade, dobit ne ide u budžet

Iako je Vlada zadužila odbore direktora u državnim preduzećima da 70 odsto dobiti iz 2022. godine uplate u budžet, njihov zaključak dio državnih preduzeća ne poštuje, već dobit ostavlja na računima firmi. Takav je slučaj sa Elektroprivredom (EPCG), "Sveti Stefan" hotelima, "Budvanskom rivijerom", Marinom Bar, Željezničkim prevozom (ŽPCG), Montekargom... Vlada je rebalansom računala na dodatnih 40 miliona od državnih preduzeća. Osim 70 odsto dobiti iz 2022. godine, zadužili su odbor direktora i akcionare da preusmjere u budžet i 30 odsto dobiti iz 2021. godine.

Prema informaciji Vlade, do 14. jula će Ministarstvo finansija informisati Vladu o realizaciji zaključaka. Sjednica Vlade će biti danas, a prema našim informacijama, na Komisiji za ekonomsku politiku Vlade nije bilo pomena o ovom problemu. Sudeći po tome, vjerovatno se danas na sjednici neće govoriti o tome zašto državne firme ne poštuju zaključke Vlade.

Tražili smo od Ministarstva finansija, na čijem čelu je Aleksandar Damjanović, da nam daju podatke koliko su do sada dobili novca od dobiti državnih preduzeća, te koja su preduzeća poštovala zaključke Vlade, a koja nisu.

Zaključkom Vlade od 8. juna tekuće godine, definisana je obaveza Ministarstva finansija da do 14. jula izvijesti o postupanju po usvojenoj informaciji o uplati dobiti privrednih društava u većinskom vlasništvu države u budžet države. Ministarstvo finansija će pravovremeno informisati javnost i o ovoj temi, nakon objedinjavanja podataka i propratne analize – kazali su za "Dan" iz Ministarstva finansija.

Podsjetili su da je MF, rebalansom budžeta, po ovom osnovu, planiralo prihode u iznosu od 40 miliona eura, a na osnovu podataka koji su prikupljeni iz finansijskih iskaza koje su privredna društava u većinskom državnom vlasništvu predala Upravi prihoda i carina za finansijske godine 2021. i 2022.

– Predlogom zakona o izmjenama Zakona o budžetu Crne Gore za 2023. godinu, prihodi od kapitala planirani su u iznosu od 44,3 miliona eura i to je za 40 miliona više u odnosu na prvobitni plan i rezultat je očekivanih uplata po osnovu raspodjele dobiti od privrednih društava u većinskom državnom vlasništvu – naveli su iz MF-a.

Prema podacima sa skupština akcionara održanih krajem juna, Elektroprivreda je 4,3 miliona prebacila u neraspoređenu dobit, "Sveti Stefan" hoteli su isto uradili sa 465 hiljada... "Budvanska rivijera" je imala 600 hiljada eura dobiti, ali je nije prebacila u državni budžet, s tim što su oni imali skupštinu akcionara prije 8. juna i informacije Vlade. Marina Bar nije prebacila ni euro u državni budžet a lani je imala 337 hiljada dobiti.

Vlada uvijek imenuje svoje predstavnike na skupštinama akcionara, koji glasaju ili ne glasaju za odluke koje predloži odbor direktora. Zanimljivo je da su i predstavnici Vlade, odnosno državnog kapitala, na skupštinama akcionara glasali za odluke koje je predložio odbor direktora, a koje su suprotne zaključcima Vlade. Suprotno zaključcima Vlade radili su i članovi odbora direkotra koje je upravo Vlada imenovala. Do sada, zbog nepoštovanja zaključaka Vlade, nijedan član odbora direktora nije snosio nikakvu odgovornost.

 

Izvor: DAN

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.