Za razliku od nje Kovačević, prema dostupnim informacijama, neće odgovarati za još jedan čin nepoštovanja državnih simbola zemlje u kojoj je on na čelu teritorijalno najvećeg grada. I ovim gestom on je jasno poslao poruku što misli o državi Crnoj Gori i njenim državnim simbolima.
No, možda u tužilaštvu promišljaju da bi bilo previše da formiraju još jedan predmet, jer protiv njega je u toku krivični postupak pred Osnovnim tužilaštvom u Nikšiću zbog krivičnog djela - povreda ugleda Crne Gore. Predsjednik Opštine Nikšić napravio je nezapamćen skandal kada je na svečanosti obilježavanja 13 godina rada Dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju i osoba sa invaliditetom Nikšić, kojoj je prisustvovao i predsjednik države Jakov Milatović, tokom intoniranja državne himne držao ispružen srednji prst.
Ali to mu nije bilo dovoljno ruganja državi i institucijama - pa je, samo nekoliko dana kasnije, ovog puta obilježavajući Dan državnosti, na vijenac koji je položio na spomenik kralju Nikoli Petroviću stavio lentu u bojama srpske trobojke – državne zastave susjedne nam zemlje - Republike Srbije.
Građanska Crna Gora tim činom opet je bila grubo iziritirana, a Nikšićanka je, u znak revolta i protesta uzela Kovačevićev vijenac, nagazila ga nogom i bacila u obližnji kontejner. Sve to objavila je na društvenoj mreži Tviter.
Ubrzo je, prema saznanjima Pobjede, protiv nje neko podnio krivičnu prijavu i policija joj je pokucala na vrata.
U policijskim prostorijama dala je izjavu, a saopšteno je da će odgovarati za prekršaj iz člana 7 Zakona o javnom redu i miru.
Ovim članom precizirano je da „ko na javnom mjestu vrijeđa drugog ili se drsko ponaša, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom od 100 do 400 eura ili kaznom zatvora do 30 dana“.
Drugim stavom definisano je da „ko na javnom mjestu grubo vrijeđa drugog ili se na drugi način ponaša naročito drsko, bestidno ili uvrjedljivo, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom od 250 eura do 1.000 eura ili kaznom zatvora do 60 dana“.
Protiv žene koja je iskazala protest zbog nepoštovanja države jednog javnog funkcionera neko je odmah podnio prijavu, ali ne i protiv i predsjednika Opštine koji se uporno, pa i ovim postupkom, izruguje zemlji u kojoj je na veoma važnoj funkciji.
Nema prijave protiv čovjeka koji svojim postupcima i porukama u kontinuitetu izaziva i podstiče nacionalnu mržnju. Pa i tog dana kada je postavio svoj vijenac na spomenik kralju Nikoli bestidno je izjednačio antifašistički pokret i otpor sa saradnicima okupatora i fašistima.
U državi u kojoj su institucije nezavisne i iznad interesa pojedinaca i vlasti, on je odavno trebalo da bude izveden pred sud zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, po članu 370 Krivičnog zakonika Crne Gore.
U stavu 4 ovog člana Zakona piše da „ko djelo iz st. 1 do 3 ovog člana vrši zloupotrebom položaja ili ako je usljed tih djela došlo do nereda, nasilja ili drugih teških posljedica za zajednički život naroda, nacionalnih manjina ili etičnih grupa koje žive u Crnoj Gori, kazniće se za djelo iz stava 1 ovog člana zatvorom od jedne do osam godina, a za djelo iz st. 2 i 3 zatvorom od dvije do deset godina“.
A stavovi od jedan do tri, pored ostalog preciziraju da su krivično odgovorni oni koji javno „podstiču na nasilje ili mržnju prema grupi ili članu grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, religije, porijekla, državne ili nacionalne pripadnosti“, oni koji javno odobravaju, negiraju postojanje ili značajno umanjuju težinu krivičnih djela genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina učinjenih protiv grupe ili člana grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, religije, porijekla, državne ili nacionalne pripadnosti“, te „ako je djelo iz st. 1 i 2 ovog člana učinjeno“, između ostalog, „izlaganjem poruzi nacionalnih, etničkih ili vjerskih simbola“...
Marko Kovačević, zvani „Šubara“, odavno zloupotrebljava funkciju i izaziva nacionalnu netrpeljivost koja može izazvati čak i nemire, ali institucije na to tihuju.
I ne samo da tihuju, nego staju u njegovu odbranu, kao što je Viši sud u Podgorici koji ga je krajem prošle godine oslobodio optužbe da je negiranjem genocida u Srebrenici izazivao nacionalnu i vjersku mržnju. Konstatovali su da on jeste negirao genocid, ali da takav njegov čin ne znači i raspirivanje mržnje?!
S druge strane, kao što se pokazalo i u slučaju hrabre Nikšićanke, institucije su vrlo efikasne kada treba procesuirati i kazniti ljude koji otporom i protestom pokušavaju sačuvati građansku, sekularnu Crnu Goru i iskazati bunt na brutalnu klerikalizaciju i fašizaciju našeg društva.
Komentari