Zeković: Poruka da građani treba da se plaše policije nije dobra

Zeković: Poruka da građani treba da se plaše policije nije dobra

Uprava policije je u hotelu “Podgorica” izvršila raciju. Na poziv hotelskog osoblja protekla dva dana sam bio tamo i razgovarao sa direktorom, zaposlenima, sindikalnim aktivistima kao i sa nekoliko stranih gostiju koji su mi saopštili utiske o postupanju policije kritičnom prilikom, kaže za CdM Aleksandar Saša Zeković, član Građanske inicijative “21. maj” koji se decenijama aktivno i posvećeno bavi zaštitom ljudskih prava.

“Odmah sam preporučio da se sve učini javnim a državnim organima koji su zaduženi za nadzor i zakonito djelovanje policije podnesu krivična prijava odnosno pritužbe kako bi se utvrdilo da li u radnjama postupajućih policijskih službenika ima elemenata krivičnog djela i prekoračenja ovlašćenja” naglašava na početku razgovora za CdM Zeković.

Ističe da hotel “Podgorica” ima status nepokretnog kulturnog dobra. To je kultno mjesto i prepoznatljivost Glavnog grada Crne Gore.

“U interesu je javnosti, gradskih vlasti, turističke privrede, sindikalnih i udruženja poslodavaca da postupanje Policije Crne Gore u tom i svakom drugom hotelu bude profesionalno, zakonito, onda kada je zaista nužno i sa što manje štetnih posljedica”, ističe Aleksandar Saša Zeković, koji je i samostalni odbornik u Skupštini Glavnog grada Podgorice.

Prema njegovim riječima čini se da se ovog puta nije vodilo dovoljno računa o tome a u prilog tome su dostupni video zapisi koji treba da postanu korisni za dalje obrazovanje policijskih službenika.

“Poruka da građani i građanke ovog grada i zemlje, treba da se plaše policije nije dobra. A takav pristup nažalost demonstriraju određeni pripadnici Protiv terorističke jedinice (PTJ) kao i zvaničnici”, upozorava sagovornik CdM-a.

Dovoljno je, smatra Zeković, pogledati snimak, sa recepcije, koji ukazuje na nepotrebnu bahatost i nedosljednost kod izdavanja policijskih naređenja. U svega par sekundi, ona se mijenjaju iako službenici recepcije sarađuju sa policijom.

“Prvo im je naređeno da legnu, što oni i čine, a potom da ustanu i to sa ispruženim rukama na pultu recepcije. Priča zvaničnika da je osoblje ovog hotela zaslužilo takvo postupanje policije zato što znaju “za koga i đe rade” je neprihvatljiva i opasna”, ocjenjuje Zeković.

O dešavanjima na recepciji: Neophodno izvinjenje stranoj državljanki

“Službenik PTJ oduzima (!) telefon stranoj gošći. Nije bilo osnova da tako postupi. Ako ga je i snimala, ona na to ima i pravo. Nije ometala postupanje policije. Snimak koji bi eventualno sačinila mogao je biti i u interesu Policije, jer bi potvrdio zakonito postupanje njenih službenika ili ukazao na lošu praksu od koje treba odustati. I ovo je propust koji iz Policije ne treba ni da pokušavaju da opravdaju. Preko uprave hotela, treba da pokušaju kontakt sa stranom državljankom kako bi ponudili izvinjenje”, smatra Aleksandar Saša Zeković.

Zeković konstatuje da je racija u hotelu Podgorica, uz određene izuzetke, primjer lošeg policijskog postupanja. Smatra da kultura koja tamo stanuje i dalje je neodgovarajuća, posebno u specijalnoj policiji.

“Promocija sile i bahaćenja nije ono što treba crnogorskoj policiji i javnosti. Građani su u tome, bez obzira na međusobne razlike, jedinstveni” poručuje Zeković.

Nije bilo osnova za upotrebu bilo kojeg sredstva prinude

Po Zekoviću ulazak pripadnika PTJ u foaje hotela “Podgorica” ukazuje na potpuno odsustvo koordinacije.

“Policijski inspektori koji su u hotelu bili kao “izvidnica”, da snime stanje, osiguraju podatke o prisutnima, njihovom prostornom rasporedu, društvu u kojem se nalaze i navode dalje djelovanje, danas se, nažalost, u cijeloj zemlji, ismijavaju zbog postupanja PTJ i prema njima. Žao mi je zbog toga i tome se kontinuirano protivim”, naglašava za CdM Zeković koji je u u periodu od 2005. do 2020. bio član a više puta je biran i za predsjednika Savjeta za građansku kontrolu rada policije.

Na osnovu dostupnih snimaka zaključuje se da nije bilo suprotstavljanja mjerama i radnjama koje je sprovodila policija, čak ni onim koje su bile upitne sa aspekta zakonitosti.

“Zato nije bilo osnova za upotrebu bilo kojeg sredstva prinude pa ni fizičke snagu čija je upotreba registrovana i dokumentovana u jednom slučaju” kategoričan je Zeković.

Zeković smatra da su izvršene radnje pregleda osoba sprovedene u skladu sa policijskim ovlašćenjima. Propust je, po njemu, što među policijskim službenicima nije bilo i žena.

Na osnovu dostupnih video zapisa Zeković zaključuje da su radnje policije prevazišle nivo i sadržaj procedure pregleda. Dodaje da u praksi crnogorske policije nije rijetka praksa da se suštinski i praktično sprovede pretres a da se kasnije predstavlja kao pregled.

„U konkretnom prostoru objekta došlo je do privremenog ograničavanja slobode kretanja, što je takođe u skladu sa policijskim ovlašćenjima. Nejasno je zašto su pod tim mjerama bili i strani gosti hotela, posebno što je akcija bila ciljana i usmjerena prema osobama koje su, kako je pojašnjeno, od interesa za policiju. Oni su trebali biti upućeni, zamoljeni, da se upute ka svojim sobama ali da napušte prostor dok se ne izvrše službene radnje. Evidentno je da ni nakon izvršenja policijskog zadatka, policijski službenici nijesu saopštili prisutnima razloge sprovođenja službenih radnji i ograničavanja slobode kretanja. Okolnosti su to dozvoljavale”, smatra Zeković.

Zabrinjavajuće: Identitet postupajućih policijskih službenika je ostao nepoznat

Nijedna osoba prema kojoj su postupali pripadnici PTJ nije upoznata sa razlozima za preduzimanje policijskih ovlašćenja niti joj pružena prilika da ukaže na okolnosti koje smatra bitnim u vezi sa tim.

“Identitet postupajućih policijskih službenika je ostao nepoznat. Opet svjedočimo situaciji da maskirani pripadnici PTJ nemaju odgovorajuće slovno-numeričke oznake koje bi kasnije, u slučaju potrebe, omogućile njihovu identifikaciju. Godinama se ponavlja isti problem. Očekivalo se da će nove vlasti promijeniti tu praksu. Ovo je naročito zabrinjavajući podatak” kaže u razgovoru za CdM Aleksandar Saša Zeković.

Zeković postavlja, kako kaže, i jedno od ključnih pitanja – “Zašto je PTJ u jednom gradskom hotelu i koji su konkretni rezultati tog upitnog izvođenja?”

Podsjeća da je pod pritiskom demokratske javnosti, 2019. godine donijeta jasna i kvalitetna instrukcija o procedurama angažovanja jedinica specijalne policije.

“To je učinjeno zbog više primjera neosnovanog izvođenja bivše Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ).

Preimenovanje SAJ u PTJ svi smo prepoznali i pozdravili kao neophodan korak u distanciranju specijalne policije od ranije kompromitovane prakse. Loše je da se sada opet sve to ponavlja, uključujući i političko trošenje PTJ”, sprimjećuje Zeković.

U demokratskom društvu, u kojem stvarno funkcioniše parlamentarni i drugi nadzori nad policijom, dalja diskusija o raciji u hotelu “Podgorica” treba da ide u pravcu objavljivanja zahtjeva za angažovanje PTJ koji bi morao da sadrži bezbjednosnu procjenu i plan aktivnosti.

“Nijesam siguran da je to ispoštovano ili još gore – ko zna što tamo piše. Ukoliko PTJ, danas, funkcioniše izvan utvrđenih procedura, to je zabrinjavajuće i to onda treba i reći javnosti” kaže Zeković.

Razočaravajuće oglašavanje Terzića

Zeković ističe da se povodom ove racije, oglasio se i direktor Uprave Policije Nikola Terzić.

“Pozdravio sam i podržao njegov izbor na tu funkciju. Za kratko vrijeme je uspostavio odnos uvažavanja prema različitim društvenim akterima koji doprinose vladavini prava i poštovanju ljudskih prava. Zato njegovo oglašavanje oko racije razočarava jer je suprotno svemu što je do sada radio ili se očekuje od starješine policije u demokratskom društvu” rekao je Zeković i dodao da mu je zbog toga poslao i pismo.

Ističe da je apelovao na Terzića da kada govori o onima koji kritikuju konkretnu primjenu policijskih ovlašćenja, a za to iznose i određene argumente, da ih ne markira kao saradnike kriminala, degradira njihov profesionalni integritet i da ih ne naziva tzv. braniteljima ljudskih prava.

“Takav nastup je loš i neprimjeren za direktora Policije. To podsjeća na javna oglašavanja Uprave policije između 2005-2008. godine a koja su prevazilazila profesionalni i objektivni nivo. Ta etapa razvoja Uprave policije je odavno iza nas. Terzić treba da čuva svoju autonomiju i ne treba da kriminalizuje civilno društvo koje kritikuje neku policijsku intervenciju”, napominje Zeković.

To što, pokašnjava sagovornik CdM-a, kritikujemo određeno postupanje ne čini nas neprijateljima Policije ili države, niti treba da nas legitimiše saradnicima kriminala.

“Kada se kritikuje policijska brutalnost nad pripadnicima tzv. škaljarskog klana (iz SKY aplikacije), ne znači da su oni koji prozivaju policiju zbog kršenja ljudskih prava na strani tog kriminalnog klana ili su njegov integralni dio”, kaže Zeković.

Za Zekovića je dio Terzićevog nastupa oko odlučnosti da prekine sa praksom “da pojedine policijske jedinice finansiraju kriminalne grupe” važan i smatra da to naročito treba rasvijetliti.

“To je uznemirilo javnost i ona očekuje detalje. Uvjeren sam da svaki građanin ove zemlje to podržava. Od slučaja iz 2007. godine, koji mi je brutalno promijenio život, stalno se zanimam i tablicama na vozilima koje koristi policija. Premijer Dritan Abazović je pomenuo tablice koje počinju sa 123. Nemam saznanja da su to bile tablice policije, bilo službene bilo operativne, niti da se ta vozila nalaze u policijskim evidencijama. Moguće da su ta vozila određeni policijski službenici privatno koristili ali nijesu istima imali službeni pristup. Zato je važno da se o tome nastavi priča. Ne treba za sada isključiti ni mogućnost da su to personalizovane tablice koje je vlasnik motornih vozila dobio zakonitim putem”, ističe Zeković.

Konačno, Zeković zaključuje da policija ima obavezu da kod privremenog oduzimanja predmeta bez odlaganja o tome obavijesti državno tužilaštvo koje se još nije oglasilo i da građani Crne Gore podržavaju Upravu policije u sprovođenju zakona ali sve policijske radnje i aktivnosti trebaju biti zasnovane na zakonu i poštovanju ljudskih prava.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.