Nevrijeme sa gradom pogodilo Beograd

Nevrijeme sa gradom pogodilo Beograd

Nevrijeme sa gradom pogodilo je Beograd danas nešto iza 14 sati, a na centralnim gradskim ulicama formirali su se i potoci vode.

Nevrijeme sa gradom bilo je praćeno snažnim vjetrom i pljuskom, kao i znatnim padom temperature.

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) najavio je ranije da će vrijeme u Srbiji biti veoma nestabilno, s kišom, jakim pljuskovima, grmljavinom i ponegdje sa gradom, posebno u popodnevnim i večernjim satima.

Kako su naveli, očekuje od 20 do 40 milimetara padavina, lokalno i do 70 milimetara, kao i pad temperature za oko pet do osam stepeni.

Trenutna temperatura u većini mjesta u Srbiji, kako se navodi na sajtu RHMZ, je između 26 do 32 stepena.

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) saopštilo da je još u petak, 4. avgusta, preduzima sve neophodne mjere kako bi preventivno reagovalo na posljedice obilnih padavina, kao i zaštiti stanovništva i imovine.

Nevrijeme koje je stiglo u Srbiju sa sjevera Evrope prethodno je zahvatilo Sloveniju, pa Hrvatsku, gdje se očekuje značajan porast vodostaja rijeka Mure, Drave i Save. Takođe je upaljen meteo-alarm za Bosnu i Hercegovinu.

Najgore je u Sloveniji. Obilne padavine pale su tokom noći sa 4. na 5. avgust u slovenačkim pokrajinama Gorenjskoj i Koruškoj, zbog čega su u tim područjima nove poplave. Vodostaji rijeka na jugu Slovenije, koje su se ponegdje izlile, su u porastu, a mnogi putevi su i dalje zatvoreni.

“Slovenija je suočena s najgorom prirodnom katastrofom u novijoj istoriji”, rekao je slovenački premijer Robert Golob nakon sastanka državnog vrha 5. avgusta, dodavši da je poplavama pogođeno dvije trećine Slovenije.

“Šteta će premašiti 500 miliona eura”, rekao je Golob o prvoj procjeni štete, te najavio da se već pripremaju zakonske izmjene pa će se i vlada sastati kako bi što prije donijeli interventni zakon.

Napori da se ponovo omogući normalan život biće veliki, upozorio je premijer. Oštećena je uglavnom cestovna i energetska infrastruktura te stotine stambenih zgrada.

Prema podacima Slovenačke agencije za okolinu, padavine će se postepeno smanjivati 5. avgusta.

Nevrijeme, koje je u noći sa 3. na 4. avgust odnijelo za sada tri života u Sloveniji, stiglo je 4. avgusta uveče u Hrvatsku, zbog čega je u riječkoj i gospićkoj regiji upaljen crveni alarm, dok je za zagrebačku, karlovačku i splitsku regiju upaljen narandžasti meteo alarm.

Policija Slovenije je slovenskoj novinskoj agenciji STA rekla 4. avgusta da je jedan Slovenac smrtno nastradao kod Kamnika dok je dvoje Holanđana izgubilo živote u planinama na području Kranja. Tačne okolnosti smrti se još utvrđuju, navodi se iz policije.

Nuklearna elektrana Krško je 4. avgusta uveče proglasila vanredno stanje zbog velikog protoka i visokog vodostaja rijeke Save. Riječ je o vanrednom stanju s najnižim nivoom opasnosti skladno Državnom planu zaštite i spašavanja u slučaju nuklearne ili radiološke nesreće, javlja N1.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.