“Rukovodstvo naše zemlje je čvrsto privrženo principu neprihvatljivosti nuklearnog rata, jer polazimo od toga da u njemu ne može biti pobjednika i da se on ne smije pokrenuti, ali Rusija preduzima sve neophodne mjere da obezbijedi svoju nacionalnu bezbjednost, teritorijalni integritet i suverenitet i nastaviće to da radi“, navodi se u saopštenju, prenosi Tass.
Ističe se da je sprečavanje potencijalne agresije protiv Rusije i njenih saveznika među najvišim državnim prioritetima.
Ministarstvo je navelo da je situacija u oblasti međunarodne bezbjednosti i strateške stabilnosti degradirajuća, zbog čega su od ranih devedestih godina “intenzivirani razgovori o svrsishodnosti mjera o negađanju strateških nuklearnih snaga između Rusije, Velike Britanije i Sjedinjenih Država“.
Podsjeća se da su 14. januara 1994. Rusija i Sjedinjene Države potpisale Moskovsku deklaraciju, u kojoj su se složili da ne usmjeravaju jedna na drugu strateške nuklearne rakete, a sličan sporazum sa Londonom potpisan je 15. februara te godine.
“To su politički sporazumi i ne nameću nikakve pravne obaveze stranama. Pošto nisu međunarodni ugovori, kako je definisano Bečkom konvencijom iz 1969. godine, postupak njihovog otkazivanja nije regulisan međunarodnim pravom“, saopštilo je ministarstvo.
“Što se tiče pokretanja mehanizma nuklearnog odvraćanja, u skladu sa dekretom ruskog predsjednika od 2. juna 2020, ono se sprovodi trajno kada su u pitanju određene države i vojne koalicije koje Rusiju vide kao potencijalnog neprijatelja, a posjeduju nuklearno oružje, drugo oružja za masovno uništenje ili značajan borbeni potencijal konvencionalnih snaga. Jedan od principa nuklearnog odvraćanja je održavanje snaga i sredstava u stalnoj borbenoj pripravnosti, što naši protivnici odlično znaju“, istakli su u Ministarstvu
Komentari