Kai Unziker, autor studije, naglašava važnost pouzdane informacije kao osnove za donošenje obavještenih odluka i za demokratski diskurs.
“Evropsko stanovništvo osjeća veliku nesigurnost u vezi s digitalnim sadržajem kojem mogu vjerovati. Oni koji žele da zaštite i ojačaju demokratiju ne bi trebalo da ostavljaju ljude da se sami nose s dezinformacijama,” kaže stručnjak za demokratiju i koheziju pri Bertelsmann Stiftung.
Manje od polovine (44 odsto) svih Evropljana provjerava informacije sa interneta. Još manje (22 odsto) prijavljuje netačne informacije ili upozorava druge na njih. Mlađi i obrazovaniji ispitanici češće prepoznaju i suprotstavljaju se dezinformacijama.
Studija “Upgrade Democracy” takođe pokazuje da što više društvenih mreža koriste ispitanici, češće primjećuju dezinformacije. Stavovi o uticaju društvenih medija na demokratiju variraju među zemljama EU.
Kako bi se riješio ovaj problem, Bertelsmann Stiftung preporučuje uspostavljanje i proširenje sistematskog praćenja od strane nezavisnih aktera iz akademske zajednice i civilnog društva, kao i podizanje svijesti o rizicima dezinformacija među širom populacijom, prenosi Telegraf.
Komentari