Ipak, prostim poređenjem sa 2019. godinom dolazimo do zaključka koliko smo mogli zaraditi da nismo u potpunosti uveli sankcije Rusima, ukinuli direktne letova, a mnogima zamrznuli i imovinu.
Prije četiri godine, prema zvaničnim podacima Monstata, u Crnoj Goru je boravilo 384.689 ruskih državljana. Koliko su za nas bili značajni kao turisti najbolje govori podatak o broju noćenja, gdje su bili ubjedljivo prvi. Precizno, Rusi su te rekordne 2019. godine ostvarili nevjerovatnih 3.470.593 noćenja.
Vjerovali ili ne, za šest mjeseci ove godine broj dolazaka i noćenja ruskih državljana u kolektivnom smještaju iznosio je svega 55.757.
Jasno je da bi prihodi bili drastično veći da su tu tradicionalni gosti. Novac koji je godinama završavao u nšaoj državnoj kasi, sada je preusmjeren u azijske zemlje, ali i Tursku, koja je ove godine destinacija koju najviše posjećuju Rusi i koja bilježi rast broja turista.
Turska je jedna od malobrojnih zemalja koja nije uvela sankcije Rusiji. To su pravdali činjenicom da ne žele udare na svoju ekonomiju, pogotovo u turizmu, gdje imaju impresivan rast, za koji su velikim dijelom zasluženi gosti iz Rusije.
Sa druge strane, Crna Gora, koja je tradicionalno godinama bila zemlja broj 1 za ljetovanje Rusa, odlučila se na uvođenje sankcija i zamrzavanje imovine i to bez odluke suda.
Već više od godinu nema ni direktnih letova, a broj dolazaka Rusa je daleko ispod onog na koji smo navikli.
Ustavni sud treba uskoro da se izjasni i da li je u skladu sa Ustavom zamrzavanje imovine ruskim državljanima, a ukoliko se potvrde sumnje pravnih stručnjaka, koji su upozoravali da nije, Crna Gora će se naći u problemu jer će se suočiti sa tužbama za nadoknadu štete.
Komentari