Prema podacima SDT- a, u prvoj polovini ove godine, radi oduzimanja imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću i radi mogućeg proširenog oduzimanja imovinske koristi, Specijalno državno tužilaštvo je Višem sudu u Podgorici podnijelo predloge za određivanje privremenih mjera obezbjeđenja zabrane raspolaganja i korišćenja nepokretnosti i privremeno oduzimanje pokretne imovine u tri predmeta i jedan predlog za obustavu novčanih transakcija i privremeno oduzimanje novca do okončanja krivičnog postupka.
– Ovi predlozi se odnose na stambeni prostor od 47 metara kvadratnih, poslovni prostor od 107 kvadrata, parking prostor od 12 metara kvadratnih i zemljište i poslovni prostor ukupne površine 68.618 kvadrata i na zaplenu dva putnička motorna vozila.
Podnijet je i predlog za obustavu novčanih transakcija i privremeno oduzimanje novca do okončanja krivičnog postupka u iznosu od 11.000, 50 eura – navedeno je u izvještaju SDT-a.
Pojasnili su da su sve privremene mjere usvojene od strane suda i da su na snazi, osim u jednom predmetu, gdje je sud 1. juna donio rješenje kojim se ukida privremena mjera obezbjeđenja, određena rješenjem suda 17.3.2023. godine, koja se odnosi na nepokretnosti u vlasništvu ili sa pravom korišćenja jednog pravnog lica, ukupne površine 67.769m2.
– Višem sudu u Podgorici je dana 11.4.2023. godine podnesen zahtjev za trajno oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću u odnosu na zemljište (po kulturi livada) ukupne povšine 849m2 i jedno putničko motorno vozilo i čeka se odluka suda. Ukupno je u izvještajnom periodu privremeno blokirano novčanih sredstava na računima kod poslovnih banaka po naredbama specijalnih državnih tužilaca u iznosu od 8.214.405,27 eura – piše u izvještaju.
Kako je "Dan" ranije objavio, Specijalno državno tužilaštvo je u prvih šest mjeseci ove godine pokrenulo finansijske istrage protiv ukupno 49 osoba. Među njima su se našli i suspendovani specijalni tužilac Saša Čađenović i odbjegli policijski službenik Ljubo Milović. Obojici se na teret stavlja da su radili za "kavački klan".
Podaci SDT-a pokazuju da su tužioci u ovom periodu donijeli naredbe o pokretanju finansijske istrage u sedam predmeta protiv 32 fizička lica i naredbe o proširenju finansijske istrage u tri predmeta protiv 17 fizičkih lica.
Pod lupom SDT-a našla se i imovina nekoliko osumnjičenih za šverc cigareta, među kojima ima i zaposlenih u državnim institucijama. Tako je 9. januara pokrenuta finansijska istraga protiv 11 osoba koje se sumnjiče da su učestvovale u krijumčarenju cigareta kada je kamion pun duvanskih proizvoda nestao na putu od skladišta "Zetatransa" prema Nikšiću.
Komentari