– Privatizacije nekad uspješnih privrednih kolektiva nijesu dale najavljivane rezultate od strane onih koji su u tranzicionim propisima na lak i jednostavan način postajali vlasnici fabrika. Nasuprot očekivanom, u brojnim privrednim kolektivima sprovođene su nezakonite radnje, što je i dovelo do ovako poraznog stanja. Međutim, hoćemo da se nadamo da će se u narednom periodu krenuti mnogo ozbiljnije u rješavanje ovih problema i da ćemo imati investitore spremne da, ulažući svoj kapital, uz određene podsticaje, osmisle programe za otvaranje rentabilnih preduzeća i pokretanje privrede sa mrtve tačke – poručili su iz lokalne uprave.
Uvjeravanje da za beransku privredu dolaze bolji dani iznio je i prije dvije godine tadašnji ministar ekonomskog razvoja, a sada predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kada je posjetio Regionalni biznis centar na Rudešu gdje je razgovarao sa ovdašnjim privrednicima i preduzetnicima iz Berana. On je u otvorenom razgovoru predstavio program "Evropa sad", kao i podsticajne mjere koje su u planu za preduzeća na sjeveru.
– Vidio sam da je Berane najnerazvijeniji grad u Crnoj Gori i da je potrebno mnogo rada na svim nivoima da bi se došlo do prihvatljivog nivoa ekonomskog razvoja grada koji je od izuzetnog simboličkog i kulturnog značaja za Crnu Goru, a u koji se premalo ulagalo u prethodnim decenijama. Buduće mjere i programi Vlade vratiće fokus na privredu nerazvijenog dijela države – kazao je Milatović prije dvije godine prilikom posjete Beranama.
On je tada poručio da je Vlada spremna da pruži podršku lokalnoj samoupravi u svim segmentima razvoja, prije svega kroz program investicija, kako bi se kraj u kojem gravitira Berane privredno i ekonomski približio rezultatima koje bilježe gradovi u drugim regijama.
Sa druge strane, bivši beranski radnici ističu da su se do sada dosta naslušali različitih obećanja i da umjesto toga traže konkretne rezultate.
– Siguran sam da je najmanje desetak hiljada ljudi sa područja beranske opštine grubo oštećeno u tranzicionim procesima. Većina od njih je u poslednjih tri decenije preko različitih štrajkova iskazivala bunt protiv onoga što ih je snašlo. Međutim, to nije dalo nikakve rezultate. Jednostavno, preko neuspjelih privatizacija, neko se poigravao sa beranskim radnicima od kojih su mnogi otišli na onaj svijet krajnje poniženi i uvrijeđeni. Poslije svega očekivali smo da će nova vlast u Crnoj Gori pred lice pravde izvesti sve one koji su se, zatvarajući fabrike, ogriješili o zakon i da će krenuti da oživljava beransku privredu. Međutim, od toga zasad nije bilo ništa. Zato im poručujemo da smo mi siti obećanja i da ćemo im vjerovati samo kad svoja obećanja pretoče u djelo – naveo je predstavnik biviših radnika Veselin Radičević, dodajući da danas u Beranama u privredi radi svega nekoliko stotina radnika.
Iz Udruženja Vasojevića ističu da je kucnuo poslednji čas da se Berane, uz eliminaciju tajkuna, vrati na mjesto razvijenog idustrijskog, privrednog, turističkog i kulturnog centra na sjeveru Crne Gore
– Nije dobro što je narod i dalje prinuđeni da sluša priču kako se u ovoj zemlji živi dobro, a da se sa druge strane ništa ne radi da se pokrene neki vid proizvodnje. Zvaničnici neće da shvate da Berane postaje mjesto odakle se konstantno odlazi, i mjesto u koje se rijetko ko vraća. Oni neće da priznaju da naša sela ostaju potpuno pusta i da su tajkuni za sebe prigrabili prirodna bogatstva, a uvoznički lobi sahranio privredu. Poručujemo da je kucnuo poslednji čas da se tajkunima stane na kraj i da se kroz valjanu razvojnu politiku Berane vrati tamo gdje mu je mjesto – istakli su iz Udruženja Vasojevića.
Komentari