Chandrayaan-3 Mission:
— ISRO (@isro) August 23, 2023
Updates:
The communication link is established between the Ch-3 Lander and MOX-ISTRAC, Bengaluru.
Here are the images from the Lander Horizontal Velocity Camera taken during the descent. #Chandrayaan_3#Ch3 pic.twitter.com/ctjpxZmbom
Ispisavši istoriju uspješnim spuštanjem na neistraženi Mjesečev južni pol, indijska misija Čandrajan 3 je na površinu Zemljinog satelita donijela rover, koji je već počeo da istražuje okolinu.
Nazvan Pragjan, što znači „mudrost“ na sanskritu, rover sa šest točkova težak 27 kilograma izašao je iz letjelice četiri sata nakon slijetanja i već je poslao prve fotografije.
Misija je osmišljena da funkcioniše 14 dana tokom kojih će obaviti niz eksperimenata.
Rover je dizajniran da se kreće brzinom od jednog centimetra u sekundi, a opremljen je instrumentima koji proučavaju sastav Mjesečevog tla i atmosfere.
Rendgenski spektrometar alfa čestica analiziraće sastav tla, posebno prisustvo magnezijuma i aluminijuma u tlu oko mjesta spuštanja.
Točkovi rovera će u tlu takođe ostaviti otiske žiga Indijske agencije za istraživanje svemira i nacionalnog obilježja Indije. Pošto na Mjesecu nema vjetra, očekuje se da će otisci ostati zauvijek na površini Zemljinog satelita.
Ukoliko rover uspije da pronađe led na površini Mjeseca, to bi moglo da podgreje nade za uspostavljanje dugotrajnog prisustva ljudi, ali i ekstrakciju goriva i kiseonika, prenosi RTCG.
Komentari