SAD računaju na jasan put Crne Gore kao članice NATO-a, kaže Tarner

SAD računaju na jasan put Crne Gore kao članice NATO-a, kaže Tarner

Sjedinjene Američke Države će nastaviti da podržavaju Crnu Goru u aspiracijama za članstvo u Evropskoj uniji kao što što su je podržavale i prilikom ulaska u NATO, rekao je kongresmen SAD Majkl Tarner (Michael Turner) nakon sastanka sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem 2. septembra u Podgorici.

Pres konferenciju održanu tokom Tarnerove posjete obilježile su teme vezane za krizu u formiranju nove Vlade Crne Gore, nakon junskih parlamentarnih izbora.

Tarnerova posjeta dolazi u vrijeme konfrontacija predsjednika Milatovića i mandatara Milojka Spaića.

Spor je nastao oko odbijanja Spaića da u Vladu uključi stranke proruskog, nedavno rasformiranog Demokratskog fronta.

Reporter Radija Slobodna Evropa pitao je kako, kao neko ko je doprinio da Crna Gora uđe u NATO, komentariše činjenicu da njegov današnji domaćin, predsednik Milatović, želi da u novoj crnogorskoj vladi budu članovi proruske stranke koje su protiv NATO-a, zalažu se za povlačenje priznanja Kosova i ukidanje sankcija Rusiji.

Tarner je odgovorio da je od Milatovića dobio uvjeravanja da Crna Gora ostaje na NATO putu.

"Ponosni smo na njen angažman i na ono što je postigla u svojoj vojsci, podršci NATO-u. Impresioniran sam snažnom posvećenošću predsjednika (Milatovića) NATO-u i uvjeren sam da je još ranije u svojim izjavama bio izričit da će Crna Gora ostati snažan član NATO-a", rekao je Tarner.

Milatović, koji je u aprilu pobijedio Mila Đukanovića na predsjedničkim izborima, nakon parlamentarnih izbora u junu mandat za sastav Vlade dao je Milojku Spaiću. Obojica su lideri Pokreta "Evropa sad" koji je na izborima osvojio najviše glasova.

Nakon Spaićeve izjave da u Vladi neće biti stranke bivšeg Demokratskog fronta (DF), Milatović ga je javno kritikovao poručivši kako bi, da on sastavlja vladu, u njoj bilo mjesta za DF.

Milatović po ustavu nema ingerencije da se miješa u proces formiranja Vlade.

Nakon toga su lideri DF-a, koji su ranije poručili Milatoviću da bez njihove podrške ne bi bio izabran za predsjednika, pozvali Spaića da preispita svoj stav o njihovom neučešću u Vladi.

Upitan da li je siguran da će bivši DF, ukoliko bude dio buduće vlade, podržati sankcije Rusiji i priznati nezavisnost Kosova, Milatović je odgovorio da se on zalaže za principe.

"Principi su sljedeći – vlada mora biti napravljena na principima ubrzanja crnogorskog puta ka EU, njenog kredibilnog članstva u okviru NATO saveza i naravno Crne Gore kao dobrog susjeda u kontekstu dobrosusjetske politike", naveo je Milatović

Tarnera su novinari pitali i o nedavno imenovanom Milatovićevom savjetniku za bezbjednost Dejanu Vukšiću, koji je, dok je bio na čelu Agencije za nacionalnu bezbjednost, na sjednici skupštinskog odbora otkrio imena obaveštajaca jedne NATO zemlje, što je premijer Dritan Abazović ocijenio prvorazrednim skandalom.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.