Bilateralni odnosi između Hrvatske i Crne Gore i mogućnost dogovornog rješavanja otvorenih pitanja, položaj i prava Hrvata u Crnoj Gori, nastavak crnogorskih pregovora o članstvu u Evropskoj uniji, saveznička saradnja u okviru NATO-a, te politička situacija u jugoistočnoj Evropi, glavne su teme o kojima bi predsjednici Milanović i Milatović trebali razgovarati.
Milatović će se tokom službenog boravka u Zagrebu sastati i sa predsjednicima Vlade Republike Hrvatske i Hrvatskog sabora.
Predsjednik Milanović je do sada više puta isticao hrvatsku podršku "evropskom putu Crne Gore", govoreći kako je "Crnoj Gori mjesto u EU" i "kako je dobro što je Crna Gora u NATO-u". Hrvatska kontinuirano pomaže Crnoj Gori na evropskom putu, a ta se pomoć najviše ogleda kroz političku i tehničku pomoć u pregovorima s EU koji su započeli 2012. godine.
Prema službenim podacima, u Crnoj Gori živi oko 6.000 Hrvata, dok procjene govore o deset hiljada. Hrvatima u Crnoj Gori priznat je status autohtone nacionalne manjine i nakon zadnjih parlamentarnih izbora Hrvati imaju svog zastupnika u Skupštini Crne Gore, člana Hrvatske građanske inicijative Adrijana Vuksanovića. Krovno udruženje crnogorskih Hrvata je Hrvatsko nacionalno vijeće sa sjedištem u Tivtu.
Robna razmjena između dvije države u prošloj godini, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku, iznosila je 316 miliona eura ili 32 odsto više nego godinu ranije, pri čemu Hrvatska ima značajan suficit u toj razmjeni. Hrvatske kompanije značajan su ulagač u Crnu Goru, jer su do sada investirale 294 miliona eura.
Izvor: RTCG
Komentari