Božović je kazao da nije sjajna situacija u obrazovnom sistemu, te da je ovo prvi put u Crnoj Gori da kreće štrajk upozorenja a da nije socijalna tema i da nijesu zarade u fokusu.
"Ovog puta je drugačiji pristup. Odnos države prema prosvjetnim radnicima i obrazovanju je decenijama unazad loš. Došli smo do toga da u naš obrazovni sistem malo ko ima povjerenja, počevši od učenika, preko roditelja.. Dostajanstvo nastavnika se izgubilo, politizacija je prisutna", kazao je Božović u Jutarnjem programu TVCG.
Božović je kazao da se slaže sa ministrom prosvjete Miomirom Vojinovićem da depolitizacija ne može nestati preko noći ali da se mora krenuti u proces.
"Kadrovi koji su politički dovedeni nijesu prošli filter nijesmo baš sigurni a su to najbolji kadrovi", istakao je Božović.
Ukazao je na to ne postoje određeni kriterijumi prilikom izbora nastavnog i nenastavnog osoblja školama.
"Želimo da idemo ka tome da nemaju direktori jedini mogućnost da biraju i zapošljavaju koga hoće. Kada je u pitanju izbor direktora, prije pola godine izmijenjen je Opšti zakon o obrazovanju, ta stavka da ministar ne bira direktno nastavni kadar već školski odbor. Međutim opet u školskom odboru su osobe koje su iz reda ministarstva, odnosno osobe koje je preporučio ministar", kazao je Božović.
Tu se, kako kaže, moraju uvesti kriterijumi i raditi na tome da se postepeno depolitizacija izbacuje iz obrazovnog sistema.
Jedan od zahtjeva prosvjetara je, kaže Božović, izmjene i dopune Opšteg zakona o obrazovanju i očekuju da se sa tim krene tokom jeseni.
Istakao je da je ministar Vojinović juče tokom gostovanja u Dnevniku TVCG pričao o platama, i da su to zajednički radili prethodne godine i uvećali koeficijent prosvjetnim radnicima za 20%. Međutim, opet ta plata nije ona kojom bi prosvjetni radnik bio zadovoljan i dovoljno motivisan.
"Pozdravljamo to što smo uradili u prethodnom periodu i to je veliki pomak ali moramo još da radimo po tom pitanju", zaključio je Božović.
Komentari