„Onog trenutka kada Šmit nametne imovinski zakon, te noći (biće) odluka o nezavisnosti Republike Srpske“, rekao je Dodik u intervjuu Federalnoj televiziji.
On tvrdi da je imovina na teritoriji Republike Srpske vlasništvo tog entiteta, ali je Ustavni sud BiH u dva navrata osporio zakone koje su donijele vlasti tog entiteta. Zabranu raspolaganja državnom imovinom uveo je još 2005. bivši visoki međunarodni predstavnik Pedi Ešdaun.
Dodik tvrdi da je Dejtonski mirovni sporazum dao imovinu entitetima.
U međuvremenu, njemački političar na čelu međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit osnovao je posebnu komisiju koja pokušava da pronađe rješenje za ovo pitanje. Dodik, međutim, odbacuje svako nametanje Šmitove odluke u korist države Bosne i Hercegovine.
„To vodi ka nezavisnoj Republici Srpskoj. Neću prihvatiti da neko drugi uzme ono na šta ja imam pravo. Ako mi uzimate imovinu, zašto bih ja bio sa vama. Za mene je to završeno u Ustavu“, objasnio je lider bosanskih Srba.
On, međutim, nije objasnio kako će Republika Srpska, koja je jedan od dva entiteta u Bosni i Hercegovini, postati nezavisna.
On je najavio i da će Šmitu od sljedeće sedmice biti zabranjen ulazak u Republiku Srpsku, ponovivši da nema mandat visokog predstavnika pošto nije imenovan u Savjetu bezbjednosti UN, kao što je to bio slučaj sa njegovim prethodnicima.
„Ako saznamo da je ušao, biće protjeran iz Republike Srpske. Od naredne sedmice neće moći da uđe u Republiku Srpsku. Evo, neka proba“, rekao je.
Upitan o ishodu krivičnog procesa koji se protiv njega vodi, pošto je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu zbog nesprovođenja odluka visokog predstavnika u Republici Srpskoj, Dodik je rekao da će se odazvati pozivu suda, ali da će da ne ide u zatvor čak i ako je osuđen.
Nećete me zatvoriti ni da me osudite“, rekao je Dodik.
Dodikovi advokati tražili su izuzeće sudije, za kojeg tvrde da je pristrasan i učestvovali su u oslobađanju bošnjačkog komandanta Odbrane SrebreniceNasera Orića, kojeg srpska strana tereti za brojne zločine.
Komentari