Kako je navedeno, FAO indeks svjetskih cijena prehrambenih proizvoda, koji na mjesečnom nivou prati promjene u svjetskim cijenama prehrambenih proizvoda kojima se trguje na globalnom nivou, u avgustu je u prosjeku iznosio 121,4 poena, što je za 2,1 odsto manje nego u julu i 24 odsto manje od rekorda koji je dostigao u martu prošle godine.
U avgustu se cijena biljnih ulja smanjila za 3,1 odsto, djelimično preokrenuvši veliki rast od 12,1 odsto u julu, a svjetske cijene suncokretovog ulja opale su za skoro osam odsto tokom mjeseca, kao posljedica slabljenja globalne potražnje za uvozom i rastućeg broja ponuda velikih izvoznika.
Cijene sojinog ulja u svijetu opale su zbog poboljšanih uslova za useve soje u SAD, dok su cijene palminog ulja umjereno pale usljed sezonskog porasta proizvodnje u zemljama jugoistočne Azije.
Iz FAO su naveli da se vrijednost indeksa cijena za žitarice smanjila za 0,7 odsto u odnosu na jul, a svjetske cijene pšenice pale za 3,8 odsto u avgustu usljed povećane dostupnosti od strane vodećih izvoznika, dok su cijene drugih žitarica pale za 3,4 odsto usljed velikih globalnih zaliha kukuruza iz rekordne žetve u Brazilu i skorašnje žetve u SAD.
Istovremeno, vrijednost indeksa cijene pirinča porastao je za 9,8 posto u odnosu na jul i dostigao petnaestogodišnji nominalni nivo, što je, kako je navedeno, odraz promjena na tržišu nakon zabrane izvoza indijskog bijelog pirinča od Indije, najvećeg svjetskog izvoznika pirinča.
Izvor: Beta
Komentari