Vasiljeva je rekla da FCJK u toj ulozi pokazuje svoju hrabrost, često je i skupo plaća, ali, kako navodi, ne zauzima se samo za sebe nego i za druge.
- Ove godine nam je skrenuta pažnja i na jezičku i političku situaciju u Ukrajini i to ne samo profesionalno filološki, nego i humanistički, na način što su ljudi koji rade na FCJK bili uključeni u proteste podrške Ukrajini - navela je ona.
Simpozijum je radio u sekcijama: jezičkoj i književnoj i kulturološkoj. U jezičkoj sekciji je 48 jezikoslovaca iz 15 evropskih zemalja i jedan iz Sjedinjenih Američkih Država predstavilo 41 izlaganje. U književnoj i kulturološkoj sekciji predstavljeno je 40 referata iz različitih zemalja u kojima su naglašeni komparatistički aspekti proučavanja slovenske književnosti, navedeno je u zaključcima Simpozijuma.
Svi naučni radovi biće objavljeni u zborniku.
Posljednjeg dana simpozijuma organizovan je izlet na kojem su učesnici obišli kulturne i istorijske znamenitosti: Rjeku Crnojevića i Obod, Virpazar, gorice i manastirske komplekse na Skadarskome jezeru i Stari Bar. Uspješnosti edukativno-turističkoga izleta doprinijelo je čelništvo Opštine Bar domaćinski se odnoseći prema inostranim naučnicima koji su obilazili antičke, srednjovjekovne i ranonovovjekovne spomenike na prostoru te opštine.
Peti simpozijum Cetinjski filološki dani biće održan za dvije godine.
Izvor Pobjeda
Komentari