Kako navode iz te nevladine organizacije, zabrinjava to što Sudski savjet ne smatra da ima bilo kakvu obavezu da javnosti obrazloži svoje propuste.
"Iako je prvobitno bilo nezadovoljnih kandidata, koji su uložili prigovor zbog izostanka žrijebanja kojim bi se utvrdio redosled kandidata s istim brojem bodova, izgleda da su sada svi dobili sudove kojima su se nadali i da Sudski savjet i nije bio prinuđen da svoj propust naknadno bilo kako ispravlja", kazali su.
Prema njihovim riječima, nije objašnjeno zbog čega je odugovlačeno da se pet mjeseci popune upražnjena mjesta u preopterećenim sudovima.
"NIje objašnjeno zašto se otišlo na odmor prije nego što je to učinjeno, kako je i zašto došlo do propusta prilikom izbora kandidata za sudije, zašto se ćutalo o tome čak dvije godine, ko je odgovoran i kako spriječiti da se isti propust ubuduće ponovi", dodali su iz HRA.
Kazali su da su u periodu kada je propust nastao, članovi Sudskog savjeta bili njegova predsjednica Vesna Simović Zvicer, Loro Markić i Dobrica Šljivančanin.
"Tri ugledna pravnika, koji su najiskusniji članovi Savjeta. U njemu se nalaze već devetu godinu jer Skupština Crne Gore u posljednih pet godina nije bila sposobna da izabere nove članove. Oni su u međuvremenu učestvovali i u spornim izborima predsjednice Vrhovnog suda na treći mandat, u izborima istih predsjednika sudova na višestruke mandate, u ocjenjivanju intervjua kandidata kojima nije bilo postavljeno ni jedno pitanje, i višemjesečnom kašnjenju u raspoređivanju obučenih kandidata za sudije u sudove u kojima je sudijski kadar prepolovljen", objasnili su.
Apelovali su da da Skupština Crne Gore prioritetno izabere nova tri člana Sudskog savjeta iz redova uglednih pravnika.
"Novi ljudi moraju da doprinesu postizanju transparentnog, zakonitog i blagovremenog izbora sudija u Crnoj Gori, i podstaknu njen napredak ka članstvu u Evropskoj Uniji", zaključili su iz HRA.
Komentari