Kažu da prijedlog od inspekcije nije imperativnog karaktera, te da ne obavezuje ministra da je dužan da razriješi direktora obrazovno- vaspitne ustanove.
– U postupku odlučivanja o odgovornosti direktora ustanova, moraju se uzeti u obzir činjenice i okolnosti koje su od značaja za rad škole. Tako se razmatraju dosadašnja postignuća škole i učenika, težina i vrsta utvrđene nepravilnosti, izvještaj o internoj i eksternoj evaluaciji rada škole i sve ostale okolnosti koje su od značaja – navode oni u saopštenju.
Ipak, imaju sve prijedloge?
Pobjeda je pisala o dva slučaja spornih direktora za koje je inspekcija zbog utvrđenih kršenja propisa tražila da se oni razriješe. Interesantno je da nam je Ministarstvo tada reklo da im ti prijedlozi nijesu stizali, te su čak od Pobjede tražili da im dostavi jedan nalaz inspekcije kako bi odmah reagovali.
Prvi sporni slučaj tiče se direktora Srednje pomorske škole u Kotoru Ratka Petrovića, za kojeg je inspekcija utvrdila da je kršio zakon, zloupotrebljavao položaj i da u njegovom radu ima primjesa nepotizma, jer je zapošljavao kćerku i čak izmišljao radno mjesto za nju. Takav nalaz je inspekcija dostavila Ministarstvu prije godinu dana i ministar Vojinović nije postupio po njemu. Pobjedi je rečeno iz tog resora kako navodno prijedlog inspektora nije ni stizao u Ministarstvo, jer bi oni u suprotnom odmah reagovali. Pobjeda, međutim, ima dokaze, što smo i naveli, da je prijedlog o razrješenju zaprimljen u tom resoru.
Drugi slučaj se tiče sporne direktorice kolašinske škole ,,Međuriječje“ Sonje Janković za koju je inspekcija, takođe, utvrdila da je kršila zakon i tražila od Vojinovića da je smijeni, još u aprilu ove godine. Pobjedi su prošle sedmice rekli iz resora kojim rukovodi ministar Vojinović da im ni taj prijedlog nije stizao. Direktorica nam je rekla da je inspekcija dolazila, ali da nije tačno da je tražila njenu smjenu, već da je nalaz inspekcijskog nadzora pozitivan. Na upit da li onda može da nam ga dostavi, rekla je – ne.
Ministarstvo u jučerašnjem saopštenju tvrdi da je ministar svoje pravo da bira i razrješava direktore koristio ,,u skladu sa zakonom“.
– To što ministar nije uvažio sve prijedloge prosvjetne inspekcije ne znači da je radio nezakonito ili da je zloupotrijebio funkciju. Sve i da jeste, za to nijesu nadležni ovi ,,dušebrižnici“ već nadležni državni organi – naveli su iz Ministarstva.
Ministarstvo je navelo da se obraćaju saopštenjem povodom sve učestalijih inicijativa pojedinih medija, NVO sektora i nekih državnih organa da se ožive stari prijedlozi o razrješenjima direktora škola. Rekli su da čudi interesovanje NVO sektora, i nekih medija, Prosvjetne inspekcije za predmete koji su stari po nekoliko mjeseci ili godinu.
– I vjerujemo da će ovo saopštenje edukativno uticati na one koji zlonamjerno ili netačno tumače propise – naveli su iz Ministarstva.
NVO Centar za građansko obrazovanje pozivao je i prošle sedmice Vojinovića na odgovornost što nije postupio po prijedlogu inspektora i razriješio prošle godine direktora Srednje pomorske škole Ratka Petrovića. Pozvali su Vojinovića da reaguje, formira privremeni školski odbor koji bi se izjasnio o nalazu inspektora, pošto od 1. maja školski odbori odlučuju o smjenama čelnika obrazovne ustanove. Tražili su i njegovu odgovornost, odnosno ostavku. Ministarstvo je na njihov dopis reagovalo tako što je ponovo zatražilo od inspekcije da utvrdi činjenično stanje u školi. I većina u Nastavničkom vijeću Srednje pomorske škole pisala je ministru i tražila je da se smijeni sporni direktor zbog kršenja zakona.
CGO je pozvao Vojinovića da objasni javnosti da li štiti direktora Petrovića i je li ga nečim zadužio.
Skrivanje iza ,,slučajeva Bratić“
Ministarstvo je juče navelo da je prilikom razmatranja svih prijedloga Prosvjetne inspekcije, ministar uzeo u obzir dosadašnju sudsku praksu. Pozivaju se na slučajeve smijenjenih direktora škola, koje je razriješila ministarka Vesna Bratić i koji dobijaju sporove na sudu.
– Prilikom razmatranja svih prijedloga Prosvjetne inspekcije ministar je uzeo u obzir dosadašnju sudsku praksu. Naime, skoro sva rješenja o razrješenju Ministarstva prosvjete, nauke i kulture i sporta i Ministarsva prosvjete koja su donijeta na prijedlog Prosvjetne inspekcije su od nadležnih sudova poništena što za posljedicu ima veliku materijalnu štetu za državni budžet – naveli su oni.
Podsjećaju potom da je u vrijeme bivše ministarke Vesne Bratić razriješeno 187 direktora.
Pobjeda je pisala i o ovim slučajevima smijenjenih direktora koji dokazuju na sudu da su ostali bez funkcije mimo zakona. Bivša ministarka Bratić smijenila je sve direktore, zamjerajući im što nijesu formirali školske odbore. Svi su dobili istovjetna, tipska rješenja i dokazali na sudu da nijesu mogli da formiraju školske odbore iz prostog razloga što ih je Ministarstvo prosvjete opstruiralo i odbijalo je da delegira svoje predstavnike. Država je na kraju pokrenula tužbu protiv bivše ministarke Vesne Bratić i traži odštetu za izgubljene slučajeve. Bratić je kritikovana da je donijela ispolitizovanu odluku, jer nije u radu direktora uspjela da pronađe nezakonitosti zbog kojih bi ostali bez funkcije.
Ministar Vojinović, kada je došao da rukovodi Ministarstvom, u aprilu prošle godine, u više navrata je obećavao da tokom izbora i u procesu razrješenja direktora neće biti upliva politike, dok se god on bude pitao. Za Pobjedu je saopštio početkom januara da je smijenio četiri direktora, jer su kršili određene propise. Najavljivao je da će ažurno pratiti rad direktora obrazovno-vaspitnih ustanova.
– I savjesno ću donositi odluke na osnovu njihovog rada – rekao je tada ministar Vojinović.
Izvor: Pobjeda
Komentari