Osumnjičeno je 16 osoba, koje su trenutno ili su ranije bile na odgovornim funkcijama u odjelu za hidraulične resurse ili u odjelu za upravljanje branama u Libiji.
Među ostalim su osumnjičeni za "loše upravljanje" i "nemar", navelo je tužilaštvo.
Među njima je i gradonačelnik Derne Abdulmonem al-Gaiti, koji je nakon tragedije smijenjen sa dotadašnje funkcije zajedno sa ostalim članovima opštinskog vijeća, koji su takođe završili u istražnom pritvoru.
Oluja Danijel obrušila se u noći na 11. septembra na istočni dio Libije, naročito na gradić Dernu sa 100.000 stanovnika.
Tamo su pukle dvije brane, što je prouzrokovalo poplavu po snazi sličnu cunamiju, koji je nosio sve što mu se našlo na putu.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), poplave su za sobom ostavile 4.014 mrtvih, a više od 8.500 ih se i dalje vodi kao nestale osobe.
U ponedjeljak je stotine stanovnika Derne protestovalo tražeći odgovornost vlasti, jer vjeruju da su upravo one odgovorne za katastrofu i ljudske žrtve.
Libijski državni tužilac Al-Seddik al-Sour 15. septembra je izvijestio da je otvorio istragu o okolnostima tragedije.
Tada je kazao da je odjel za upravljanje branama u Libiji prijavio pukotine na dvjema strukturama još 1998. godine, ali od tada nije učinjeno ništa da se one poprave.
Istraga se posebno fokurisala na ugovor sklopljen između libijskog odjela za vode i turske firme za održavanje dviju brana, kao i na isplatu 2014. spomenutoj turskoj kompaniji "nesrazmjerne svote novca iako je prekršila obaveze navedene u ugovora", ističe se u objavi tužilaštva.
U studiji iz novembra 2022. godine, libijski inženjer i akademik Abdel-Wanis Ashour upozorio je vlasti na potencijalnu "katastrofu" koja prijeti Derni ako vlasti ne budu održavale brane.
Međutim, njegovo upozorenje je zanemareno, iako Libija, kao država sa najvećim naftnim rezervama u Africi, ne oskudijeva resursima, piše AFP.
Komentari