U pitanju je otkriće koje ne sluti na dobro kada je u pitanju mogućnost da ispod površine Marsa, gdje su uslovi znatno povoljniji, žive mikrobi koji su u stanju da stvaraju ovaj gas.
Zemaljski teleskopi i sateliti detektovali su metan u atmosferi Marsa u poslednjih deset godina. Male ali značajne „količine“ metana detektovane su iz orbite Marsa.
Rover Kjuriositi poslat je na ovu planetu sa nadom da će detektovati znakove gasa, koji se smatra mogućim indikatorom sadašnje, ili prošle, biološke aktivnosti.
Međutim, neuspjeh rovera da identifikuje bilo kakve znakove postojanja gasa sada je poljuljao vjerovanje naučnika da na Marsu može postojati život.
Iako ne posjeduje tehnologiju koja bi mu omogućila da direktno traži znake života, Kjurioziti je „udisao“ vazduh na Marsu i skenirao ga je u potrazi za metanom.
Na Zemlji, većina gasa predstavlja sporedni proizvod života, i otpuštaju ga životinje koje vare ili biljke koje su u fazi raspada.
„Svaki put kada smo ga tražili, nikada ga nismo našli“, izjavio je Kristofer Vebster iz NASA-e, koji je predvodio istraživanje objavljeno u žurnalu „Nauka“.
Vebster je izjavio da, iako je ovaj rezultat krajnje razočaravajuć na mnogo načina, lov na neuhvatljivi gas se nastavlja. Iako je metan povezan za živim bićima, on takođe može biti napravljen ne-biološkim procesima.
Majkl Muma iz NASA-inog centra za let Godard prethodno je identifikovao misteriozan „izliv“ metana u tri regije na Marsu i uprkos rezultatima, on tvrdi da stoji pored svojih rezultata, iako nije bio uključen u najnovijem istraživanju.
Rover je ranije naišao na dokaze postojanja drevne sredine koja je mogla da bude odgovarajuća za postojanje mikroskopskog života a naučnici se i dalje nadaju otkrivanju organskih molekula, koji se smatraju osnovnom građom života.
B92