Dva izvora Pobjede bliska vrhu PES-a saopštila su da Milatović i Spajić nijesu približili stavove, čak i nakon jasnih sugestija koje je predsjednik države dobio tokom boravka u Njujorku.
BEZ POMAKA
Naprotiv: Milatović je tokom sinoćnjeg sastanka u četiri oka mandataru kazao da ,,on neće pozvati poslanice Radinku Ćinćur i Jevrosimu Pejović da podrže vladu niti da daju potpise podrške za predsjednika Skupštine, jer nije njegov posao da sastavlja vladu, nego mandatara“.
- Milatović nije promijenio stav o učešću koalicije ZBCG i pored jasnih poruka zvaničnika SAD. Kategoričan je da vlada treba da bude šira i neće pozvati dvije neposlušne poslanice da promijene mišljenje i podrže ovakav koncept vlade - rekao je izvor Pobjede.
Da su Milatović i Spajić i dalje daleko od dogovora svjedoči i činjenica da Ćinćur i Pejović nijesu još uvijek pozitivno odgovorile na pismo kluba poslanika PES-a kojim se zahtijevaju potpisi podrške za predsjednika Skupštine.
- Rok je bio do subote. I dalje imamo ćorsokak, i daleko smo od dogovora - kategorični su izvori Pobjede.
Spajić je pak sinoć novinarima nakon gotovo trosatnog sastanka saopštio da su se saglasili da buduća izvršna vlast ,,mora ostati na evroatlantskom kursu“.
Sastanak je organizovan u zgradi Predsjedništva, a uslijedio je nakon Milatovićeve nedavne posjete Njujorku i niza sastanaka sa američkim zvaničnicima tokom kojih je upozoren da buduću vladu moraju činiti isključivo proevropske i evroatlantske stranke.
Milatović je, do posjete Njujorku, oštro zagovarao ulazak koalicije „Za budućnost Crne Gore“ u novu izvršnu vlast.
- Saglasni smo da vlada treba da bude evroatlantska. Predsjednik je stava da vlada treba da bude evroatlantska i ja sam se sa tim složio. Za sve ostalo morate pitati njega - rekao je Spajić novinarima nakon sastanka.
OPTIMISTI I PESIMISTI
Naveo je da je sa šefom države razgovarao o mnogim pitanjima, te da je i Milatović optimista da će vlada biti uskoro formirana.
- Imali smo prilično dug razgovor. Ovo je bio neformalan sastanak. Pričali smo o mnogom stvarima i o posjetama koje je predsjednik imao. I on je optimista da će se vlada formirati. Svjesni smo da je vlada potrebna što prije – naveo je Spajić.
Mandatar se novinarima požalio i da se suočava sa opstrukcijama koje, kako je rekao, traju još od smjene vlasti 2020. godine.
- Postoje mnoge opstrukcije. Mi smo to i očekivali, ali bez obzira na to idemo naprijed. Glavni odbor PES-a je izglasao većinu od 44 poslanika i sada je na nama da tu većinu pretočimo u parlament - poručio je Spajić.
Kada je riječ o poslanicama PES-a Radenki Ćinćur i Jevrosimi Pejović, koje svoju podršku uslovljavaju ulaskom koalicije ZBCG u vladu, Spajić navodi kako vjeruje da će i one na kraju podržati njegove odluke.
- Uslov njihove podrške je ulazak koalicije „Za budućnost Crne Gore“ u vladu, ali ne treba da postoji bilo kakva bojazan da će iz vlade biti isključena bilo koja nacionalna grupa, a naročito ne Srbi - poručio je Spajić.
BEČIĆ KAO ,,TEST“
Naveo je i da je počelo skupljanje potpisa za imenovanje lidera Demokrata Alekse Bečića za predsjednika parlamenta, te da su Ćinćur i Pejović za sada „rezervisane“ prema tom pitanju.
- Imali smo intenzivne razgovore sa njima. Nadam se da će one potpisati podršku Bečiću, ali i koalicioni sporazum. Nemaju ništa protiv da svako ima svoje mišljenje, ali kad većina jednom usvoji nešto onda svi treba toga da se pridržavaju, jer je to demokratska praksa - naglašava Spajić.
U tom kontekstu je dodao i kako je predisključenje opomena za dvije poslanice.
- Ne volim prijeke odluke. Ja vjerujem da tu postoje nesporazumi i želimo da te nesporazume otklonimo. Voljeli bismo da naša partija bude jedinstvena i da na taj način izađemo pred eksterne partnere - rekao je Spajić.
On je naveo da su svjesni da je vlada potrebna i ponovio da je Glavni odbor PES-a izglasao većinu od 44 poslanika. - I sada je na nama da tu većinu pretočimo u parlamentu - rekao je Spajić. Govoreći o potencijalnom učešću koalicije ,,Za budućnost Crne Gore“ u novoj vladi, on je kazao da ne treba biti zatvoren za razgovore ni sa tom koalicijom, ali ni drugim partijama. – Treba razmišljati o širokom razgovoru – naveo je Spajić.
Mandatar je dodao i da politički predstavnici manjinskih naroda treba da budu dio buduće, ali i svake naredne vlade, te poručio kako manjine u Crnoj Gori ne bi smjele da budu etiketirane na bilo koji način.
- Samo su spinovi da neće biti Srba. Manjine treba da budu dio svake vlade, to je praksa i u Evropskoj uniji - kazao je Spajić.
Najviše razočaran Urom
Mandatar tvrdi da o formiranju vlade nikada nije razgovarao sa Socijaldemokratama i Demokratskom partijom socijalista, ali i priznao da su opstrukcije Građanskog pokreta Ura, uoči parlamentarnih izbora, nanijele štetu PES-u.
- Najviše smo razočarani Urom koja je za nas bila očekivani partner. Napravili su štetu prije svega sebi, a onda i nama - poručio je Spajić.
Izvor: Pobjeda
Komentari