Sporna karta nije zvanično povučena, niti je javnost o tome obaviještena, niti se Zavod za udžbenike oglašavao. U knjižarama samo kažu da karte Crne Gore - trenutno nema.
Na povlačenju netačne karte insistirao je profesor kartografije i speleologije na Filozofskom fakultetu u Nikšiću Goran Barović.
Iz Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, u čijoj knjižari smo prije desetak dana kupili kartu Crne Gore, i koja je tada jedina bila u ponudi, obećali su 15. septembra da će na pitanja Pobjede zbog čega se karta države koja ne odgovara ni činjenicama, ni vanjskoj politici Crne Gore, prodaje u njihovim knjižarama i na koji način je takva karta, koju koriste osnovci, nabavljena i odobrena, odgovoriti 18. septembra.
ZAVOD I IZDAVAČ ĆUTE
U Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva ipak su se odlučili za ćutanje i nijesu objasnili kako se karta, očigledno štampana u vrijeme Savezne Republike Jugoslavije ili državne zajednice Srbije i Crne Gore, u kojoj granica između naše države i njenog najvećeg susjeda nije međudržavna, prema kojoj se Crna Gora ne graniči sa Bosnom i Hercegovinom, već sa Republikom Srpskom, dok Kosovo uopšte ne postoji ni u kakvoj formi, uopšte našla u knjižarama te državne ustanove i ko je za to odgovoran.
Iz Nacionalnog savjeta za obrazovanje Pobjedi je tada rečeno da kada je riječ o pomoćnim nastavnim sredstvima, kao što su karte i atlasi, ukoliko su odobreni od tog tijela, na njima je to naznačeno, što nije bio slučaj sa spornom kartom.
- Ako to nije naznačeno na samoj karti, onda znači da to neko koristi po svom nahođenju i da bi taj morao da snosi odgovornost - rečeno je tada Pobjedi nezvanično iz Nacionalnog savjeta.
Odgovore, u međuvremenu, nijesmo dobili ni iz beogradske firme Intersistem kartografija, a zanimalo nas je kada je štampana karta Crne Gore koja je bila u opticaju u knjižarama crnogorskog Zavoda za udžbenike, kada je posljednji put i što naručivano od njih, te kako oni kao firma koja se bavi proizvodnjom nastavnih sredstava gledaju na činjenicu da je u opticaju njihov proizvod koji već duže od decenije ne odgovara stvarnom stanju stvari.
Na, sada povučenoj, karti koja je, prema ocjeni profesora Barovića, krcata ozbiljnim greškama koje ne odgovaraju činjenicama, Crna Gora je bila označena kao Republika Crna Gora, iako u zvaničnom nazivu države nema riječi republika već 16 godina, od usvajanja Ustava u oktobru 2007. godine.
(NE)REALNOST
Profesor Barović je ranije u izjavi za Pobjedu ukazao da na karti nijesu ispoštovana ni pravila kada je u pitanju prikazivanje teritorija van teritorije Crne Gore.
- Na karti se vidi da nije označeno Kosovo, a čak i da je karta izdata prije nego što ga je Crna Gora priznala, nije ispoštovan princip prikazivanja unutrašnje teritorijalne organizacije koji je primijenjen u Bosni i Hercegovini, gdje je velikim natpisom označen entitet Republika Srpska, a skraćenicom entitet Federacija Bosna i Hercegovina - kazao je Barović objašnjavajući da karta ne slijedi čak ni sopstveni, pogrešni princip.
Prema njegovim riječima, pravilo je, jer je riječ o karti jedne države, da se susjedne države označavaju imenom i da se ne označava njihova unutrašnja regionalna organizacija.
- No, bez obzira kada je izdata, suština je što ova karta ne smije biti u opticaju u crnogorskim knjižarama, a posebno ne u knjižarama Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva - kazao je Barović.
On je bio kategoričan u tome da karte moraju oslikavati realnost i odluke institucija države.
- Sve i da je u pitanju tiraž od prije dvadeset godina, ne smije se koristiti kao nastavno sredstvo, jer karta ne oslikava stanje onakvo kakvo jeste. Mi smo nezavisna država. Granica sa Srbijom mora biti ucrtana kao međunarodna. Mora biti označeno Kosovo, jer ga je Crna Gora zvanično priznala, bez obzira sviđa li se to kome ili ne. Bosna i Hercegovina kao jedinstvena, jer unutrašnja regionalizacija nije predmet ove karte - kazao je tada Barović.
Na zvaničnom sajtu Intersistema i njihovoj onlajn prodavnici ne može se naći karta koju je Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, nakon pisanja Pobjede, povukao iz prodaje u svojim knjižarama.
Karta koja se nalazi na sajtu beogradske firme nema dodatak „republika“, već se zove „Fizičko-geografska karta Crna Gora“, crvene je boje i sa crnogorskim grbom.
U opisu proizvoda je navedeno da je dio školskog programa ovog izdavača, sa indeksom osam tematskih karata i da je na latinici i da je urednik Goran Jovanović.
- Detaljna i izuzetno tačna školska fizičko-geografska karta Crne Gore, prilagođena školskom uzrastu. Sadrži indeks naseljenih mjesta, rijeka, planina, vrhova... - piše u opisu tog proizvoda i cijena joj je oko 1,40 eura.
Na sajtu Intersistema se može naći veliki izbor karata raznih vrsta, od turističkih, auto-karata, pojedinih gradova Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Evrope, globusa, fizičko-geografskih karata.
Komentari