Običan građanin, nakon retoričkih dvojbi dvojice političkih diskutanata, sa prstom na čelu zapitao -đe je istina ?
Čini se da iz dotičnih izjava nekako se ista nije mogla dokučiti, odnosno nismo mogli saznati da li će i da li treba da se izvrši popis građana, odnosno glasača.
E ovako, ajmo krenuti od činjenica i držati se statistike pa donesite vlastiti sud, u kom grmu leži zec ili glasač.
Na poslednjim parlamentarnim izborima, prema podacima DIK-a, biračko pravo je imalo 542.468 građanina.Takođe primjećeno odnosno notirano od zvaničnih institucija da je bilo duplo upisanih birača, što podrazumijeva da pomenuti glasali u Crnoj Gori i Srbiji.,
Takve primjere imali smo u Herceg Novom, gdje je bilo 2.500 birača sa pravom glasa u Srbiji kao i hiljadu glasača u Nikšiću.
Ovo su sve zvanični podaci, koji su dostupni apsolutno svima.Takođe prema procjenama institucija, nadležnih za izborni process, duplo upisanih birača koji osim u CG, biračko pravo ostvaruju i u Srbiji, cirka je pedeset i osamdeset hiljada.
U svim demokratskim, razvijenim funcionalnim državama bi se nakon ovakvih podataka otvorila razna insitucionalna istraživanja i za kratak period bi se došlo do istine, odnosno kako strani državljani mogu ostvarivati svoje glasačko pravo u Crnoj Gori.
No, kako bi rekli stari “ne lezi vraže” , a taj vrag uporno luta po našim glasačkim kutijama i donosi rezultate koji svakako nijesu jasni .A što se učinjelo u našoj državi nakon ovih javno iznesenih statističkih brojki o broju “tuđih” glasača u Crnoj Gori? Pa ništa, tu i tamo su se glaskali predstavnici partija koji su bili gubitnici na izborima, po koji analitičar bi to onako mlako u medijima prozborio i tačka je stavljena.
Neko laičko, retoričko i možda imaginarno pitanje za glasače u Crnoj Gori bi bilo, da li treba napraviti novi popis glasača, ključno bi ipak bilo pitanje koja će to institucija odraditi ? Odnosno, da li možemo vjerovati onima koji će se pozabaviti državnim najbitnijim komponentama, prosto rečeno koja partija će “imati svoje ljude”u tim institucijama ili će se možda iskopati neki novi tunel da se dođe do prave istine!?
Zaključiću priču jednim od pravnih normi koje važe u Australiji, eto da shvatimo ili da nas “želja mine”, koliko je glasač odnosno birač, važna kategorija u jednoj državi.
Osetljiva ravnoteža koja postoji prilikom pripremanja biračkih spiskova okarakterizovana je na vrlo sažet način od strane Komisije za izbornu i administrativnu reviziju Kvinslenda, Australija, ovako: Birački spiskovi predstavljaju osnovnu komponentu bilo kog sistema glasanja. Spisak predstavlja zvaničan spisak birača te samim tim predstavlja prima facie dokaz prava birača da glasa.
Kolika je važnost ostvarenja biračkog prava kao jednog od osnovnih političkih prava građana u suvremenim demokracijama ogleda se u činjenici što su temeljna načela za njegovo ostvarivanje najčešće propisana ustavom, a detaljno razrađena u izbornim zakonima.
Autor:Hristina Janković
Komentari