Osim toga, nije izbaran ni Administrativni odbor, što dodatno komplikuje situaciju u crnogorskom parlamentu. Mnogi su smatrali da će izbori koji su održani 11. juna biti rješenje i da će nakon toga biti deblokirane brojne institucije u Crnoj Gori. Očekivalo se da bude izabran sedmi sudija Ustavnog suda, kompletan Sudski savjet i Tužilački savjet, vrhovni državni tužilac, peti član Senata Državne revizorske institucije, kao i predsjednik DRI...
Ipak, skupštinske službe nisu sjedjele skrštenih ruku. Prema riječima generalnog sekretara Skupštine Aleksandra Klarića, pošto je u 28. sazivu veliki broj novih poslanika, skupštinske službe su pripremile priručnike za njih, u kojima imaju pregled svih svojih obaveza i prava.
"Osim toga, renovirali smo zgradu i adaptirali kancelarije za klubove poslanika, kako bi predstavnici naroda imali što bolje uslove", kazao je Klarić za "Dan".
Na pitanje da li poslanici primaju platu, s obzirom da Skupština nema predsjednika i Administrativni odbor, naš sagovornik objašnjava da to zavisi od statusa samog poslanika.
"Poslanici koji su bili u prošlom sazivu, a tražili su da primaju nadoknadu koja im sljeduje po zakonu po prestanku mandata, u trajanju od 12 mjeseci, kao i poslanici koji su bili u 27. sazivu a izabrani su i u 28. saziv, primaju platu. Nadoknadu po prestanku mandata prima 35 poslanika, dok je 29 poslanika koji su bili u prošlom sazivu, a izabrani su i u ovaj saziv", precizirao je Klarić.
Crnogorski parlament ima 81 poslanika, što znači da protekla dva mjeseca, od izbora 28. saziva, platu ne primaju 52 poslanika. Istina, još uvijek i ne radi, jer nema ni skupštinskih zasjedanja, a platu neće primiti dok ne bude izabran predsjednik Skupštine.
U novom, 28. sazivu Skupštine Crne Gore najviše poslanika ima lista Pokreta Evropa sad – 24, dok koalicija "Zajedno", okupljena oko Demokratske partije socijalista ima 21 poslanika. Koalicija "Za budućnost Crne Gore", koju čine dva od tri konstituenta bivšeg Demokratskog fronta, predvođena Andrijom Mandićem i Milanom Kneževićem, ima 13 poslanika, a lista "Hrabro se broji", koalicija Demokrata i GP URA, 11. Pošto će ova lista najvjerovatnije biti razdvojena na dva kluba poslanika, Demokrate će imati sedam, a GP URA četiri predstavnika. Bošnjačka stranka ima šest poslaničkih mjesta u novom sazivu Skupštine.
U crnogorskom parlamentu po dva predstavnika imaju koalicija Socijalističke narodne partije i Demosa i Albanski forum, a po jednog Hrvatska građanska inicijativa i Albanska alijansa.
Na konstitutivnoj sjednici Skupštine nije izabran predsjednik parlamenta jer predlog kandidata za tu funkciju nije dostavljen službi Skupštine.
Zarade retroaktivno
Generalni sekretar Skupštine ističe da će poslanicima 28. saziva u svakom slučaju biti isplaćene zaostale zarade.
"Kada budu izabrani predsjednik parlamenta i Administrativni odbor, koji će konstatovati ostavke pojedinih poslanika, zarade će biti isplaćene. Naravno, isplata ide retroaktivno, ali do izbora predsjednika nije moguće vršiti te isplate. Plate neće primiti jedino poslanici koji su podnijeli ostavke, a koji su i sada na listi, jer Skupština još nije konstatovala njihove ostavke", objasnio je Klarić.
Komentari