Teme sastanka će se, kako je najavljeno, odnositi na aktuelnu geopolitičku situaciju, bezbjednost regiona, važnost regionalne saradnje, evropsku perspektivu Zapadnog Balkana, kao i rezutate zemalja regionu u odnosu na tri potpisana sporazuma na prošlogodišnjem Samitu.
“Sastanak ministara vanjskih poslova u Tirani je prilka da se razmotri nedvosmislena opredijeljenost za nastavak puta ka članstvu u Evropsku uniju. Pored ovoga, govoriće se o regionu i šire u kontekstu aktuelne geopolitičke situacije, te jačanju otpornosti izazovima regiona i projektovanju zajedničke budućnosti. Na sastanku će se govoriti o aktivnostima u finalnoj fazi Zajedničkog regionainog tržišta (ZRT), koje predstavija kamen temeljac u približavanju unutrašnjem tržištu Evropske unije i kompletiranju procesa pristupanja zajednici”, navodi se u saopštenju.
Najavljene su diskusije na temu ekonomske regionalne integracije, povezanosti i uspostavijanja direktnih kontakata među ljudima. U kontekstu ekonomske konvergencije između EU i država Zapadnog Balkana, razgovaraće se o instrumentima za ubrzani proces ekonomskog razvoja.
Učešće Abazovića na sastanku miristara vanjskih poslova u Tirani je, poručuju izVlade, prilika da se još jednom potvdi važnost inicijative kao mehanizma koji omogućava postepeno ubrzavanje integracionog procesa i uvođenje regiona na evropsko tržište rada, trgovinske razmjene bez barijera, usluga kapitala kroz potpisane sporazume, kao i one čije potpisivanje tek treba da predstoji.
Učešće crnogorske delegacije će predstavijati još jednu u nizu potvrda čvrste opredijeljenosti države za stvaranje uslova i razvoj saradnje u regionu i šire, što je dodatno potvrđeno aktivnim učešćem u brojnim regionalnim inicijativama, a u ciļu jačanja dobrosusjedskih odnosa, bolje ekonomske integracije i infrastrukturne povezanosti.
Berlinski proces je regionalna inicijativa koju je pokrenula Savezna Republka Njemačka 2014. godine, s ciljem ubrzanja evropskih integracija država Zapadnog Balkana, ekonomskog intrastrukturnog razvoja, te unapređenja regionalne saradnje, kroz poboljšanje bilateralnih odnosa i rješavanje unutrašnjih pitanja.
Države učesnice u Berlinskom procesu su šest država Zapadnog Balkana i devet država članica Evropske unije: Njemačka, Austrija, Bugarska, Hrvatska, Francuska, Grčka, Italja, Poljska, Slovenija, kao i Ujedinjeno Kraljevstvo koje nije više dio Evropske unije.
U okviru ove inicijative, održavaju se godišnji sastanci na kojima se debatuje o konkretnim oblastima saradnje i evropskim integracijama. Svake godine se sastanci održavaju u drugoj državi domaćinu, a ove godine je odlučeno da se odvijaju u Tirani.
Komentari