Jedan dio korisnika društvenih mreža u Crnoj Gori, i pored demantija Ministarstva prosvjete i vrtića „Eko bajka“ iz Pljevalja, za koji se vjerovalo da je baš u njemu nastao skandalozni snimak indoktrinacije, još uvijek nije u potpunosti razuvjeren u tu tvrdnju, koja se viralno širila mrežama.
Povodom tog snimka, juče je reagovalo Ministarstvo prosvjete i „najoštrije demantovalo“ da je snimak nastao u Pljevljima uz kategoričnu tvrdnju da nije snimljen „niti u jednoj predškolskoj ustanovi u Crnoj Gori“, te da Ministarstvo neće dozvoliti da se djeca zloupotrebljavaju u bilo koje svrhe, posebno ne političke.
I iz JPU „Eko bajka“ demantovali su da je snimak, koji se pojavio na društvenim mrežama pod naznakom „Vrtić u Pljevljima“, nastao u toj ustanovi.
U reagovanju koje potpisuje kolektiv „Eko bajke“ piše da je sve ono što rade sa djecom prilagođeno njihovim mogućnostima, potrebama i željama.
- Osnovni cilj naše ustanove je da dijete bude dijete u pravom smislu te riječi – poručili su iz te predškolske ustanove.
No, sudeći prema komentarima, oba ova reagovanja nijesu razuvjerila jedan dio korisnika društvenih mreža, što neminovno dovodi do pitanja da li je sve očiglednija klerikalizacija društva, te scene koje smo imali prilike da vidimo prethodnih godina - da djeca u pratnji pojedinih prosvjetnih radnika kleče po hladnim podovima crkava i ukrašavanje učionica religijskim znamenjima – dovela do toga da kadrove iz pomenutog snimka javnost doživi kao nešto što je moguće da se dešava u Crnoj Gori.
I, nije ovdje samo riječ o dijelu crnogorske javnosti koja se zgražavala nad tom mogućnošću, već i onom drugom koji je u komentarima iznosio jasan stav podrške i čuđenja zašto bi to nekome smetalo.
Klinički psiholog, poslovni konsultant i stručnjak za psihologiju komunikacije Radoje Cerović za Pobjedu kaže da je problem sa lažnim vijestima i informacjama koje izazivaju emocionalnu reakciju eksplodirao.
- Očekujem da će da dođe do dodatne eskalacije sa razvojem alata za kreiranje slika i videa na bazi Vještačke inteligencije. Ovo je samo jedan u beskrajnom nizu primjera. Možemo samo da spekulišemo da li se radi o nenamjernoj transformaciji infiormacija o kontekstu koja je, kroz igru „gluvih telefona“ pretvorilo ovaj video u propagandno oružje. Ili je u pitanju (zlo)namjerna obrada i kontesktualizacija, da bi se postigao političlki efekat i naškodilo drugoj strani. Ili čak da se radi o „planiranom autogolu“ kroz koji se u stvari javnost „vakciniše“ i unaprijed inaktivira u odnosu na informacije koje se realno mogu očekivati – kaže Cerović.
Prema njegovim riječima, sve opcije su na žalost u igri i ne postoji mogućnost ni ovog puta da se procijeni koji od ovih scenarija je u igri.
- Emocionalni narativi ne moraju biti istiniti, a da pritom ostave dubok trag na događanja. Ponekad i kroz generacije. Istorjski mitovi poput kosovskog boja, čiji je narodni narativ daleko od istorijske istine, ili čak elementi Njegoševog „Gorskog vijenca“ ostavljaju utisak i oblikuju stavove i identitete generacijama kasnije. Strašno je kad u jednoj državi dođemo do situacije da nas više nije ni briga da li je nešto istiina, ili da smo spremni da tolerišemo lažnu informaciju samo ako se uklapa u naš narativ. Radi se o sveprisutnim fenomenima. Žalim za vremenima kada se informacija o političkoj indoktrinaciji djece mogla realno odnositi samo na vrijeme „Titovih pionira“. Ali, možemo očekivati sve više i indoktrinacija i laži o indoktrinaciji... Oni idu ruku pod ruku – zaključio je Cerović.
Izvor Pobjeda
Komentari