Radojević: Vakcina nakon odstranjivanja slezine obavezna, ali ne znači potpunu zaštitu

Radojević: Vakcina nakon odstranjivanja slezine obavezna, ali ne znači potpunu zaštitu

Vještak medicinske struke Nemanja Radojević juče je na suđenju ljekarima za nesavjesno liječenje pokojne pacijentkinje Danke Komnenić (32) kazao da pravilnik predviđa da se nakon otklanjanja slezine obavezno primi zaštitna vakcina, ali i pojasnio da ona ne pruža stoprocentnu zaštitu već samo smanjuje rizik za obolijevanje.

Zbog nesavjesnog liječenja pacijentkinje Komnenić, koja je preminula 18. marta 2016. godine, na optuženičkoj klupi su ljekari Vladimir Dimov, Miodrag Pavličić i Edin Lamežević

Proces vodi sutkinja Višeg suda u Podgorici Milena Matović.

U pravilniku piše da je vakcina obavezna poslije otklanjanja slezine. Pneumokokna vakcina pruža oko 80 odsto zaštite od teških infekcija i smrti što znači da ne pruža potpunu zaštitu već smanjuje rizik za obolijevanje

Ovom izjašnjenju vještaka prigovorio je optuženi Dimov podsjećajući da stručna literatura na osnovu iskustava kaže da pacijent sa ostatkom i parčićima slezine je imunokompetentan pacijent.

"Sijaset radova ukazuje da nema dvojbe da ako se pacijentu ostavi parče slezine da je on zaštićen. U konkretnom slučaju ostale su dvije akcesorne slezine što znači da je imunitet bio očuvan. Ne postoji ništa što može da zamijeni slezinu, ni vakcina, ni antibiotici", kazao je doktor Dimov.

Radojević je potvrdio da je obukcijom našao dva parčeta slezine očuvane mikroskopske i makroskopske građe, što znači da su bila vitalna.

Na to je Dimov kazao da ta dva parčeta slezine nijesu morala da prežive nakon operacije, a što su oni kao ljekari morali da prate, ali nijesu mogli jer se pacijentkinja nije javljala na zakazane preglede.

Odgovarajući na pitanje Dimova, Radojević je kazao da postoji mogućnost da je virusna infekcija prethodila bakterijskoj s obzirom da su simptomi kod Komnenić počeli nekoliko dana prije smrti i da ne može isključiti mogućnost da je neka virusna infekcija prethodila bakterijskoj i smrti kao i nizak CRP.

Dimov je zatim konstatovao da pneumokoka može biti samo jedan od uzročnika smrti kod Komnenić i zatražio od vještaka da mu odgovori da li je analizom brisa odrađena tipizacija same bakterije.

Pošto je Radojević dao negativan odgovor, Dimov je pojasnio da se u vakcini ne nalaze svi tipovi pneumokoke.

"U 55 do 60 odsto slučajeva uzrok smrti je tip bakterije koji se ne nalazi u vakcini", kazao je Dimov.

Branilac Dimova, advokat Draško Đukanović želio je da zna da li je pacijent obavezan da podigne otpusnu listu i koje su posljedice nepreuzimanja tog dokumenta.

Radojević je objasnio da je obaveza pacijenta da aktivno brine o svom zdravlju i podigne otpusnu listu, dolazi na zakazane kontrole, a ukoliko to ne uradi može se rukovoditi usmenim smjernicama ljekara što ne predstavlja odraz poštovanja procedure.

Radojević je pojasnio i da je adekvatno vođenje medicinske dokumentacije obaveza ljekara koja puno govori o kvalitetu njegovog rada, ali i čuvaljekare i pacijente u slučaju neuobičajenih okolnosti.

Radojević je istakao da je u medicinskom svijetu jedino pouzdano ono što je napisano.

Prema navodima optužnice, ljekari su propustili da pokojnoj Komnenić nalože da primi obaveznu vakcinu nakon hirurškog odstranjivanja slezine. Očigledno nesavjesno postupanje okrivljenih, kako tvrde iz tužilaštva, prouzrokovalo je pogoršanje zdravstvenog stanja Komnenić usljed opšte zaraze pneumokokom i nastanka munjevite pneumokokne sepse i na kraju smrti ove pacijentkinje.

Sa druge strane, optuženi Dimov je pred tužiocem pojasnio da Komnenić bolju zaštitu od svoje akcesorne slezine nije mogla da ima, ali da to pacijentu ne predstavlja garanciju da ne može dobiti infekciju i sepsu. On je ustvrdio da se to ne može garantovati ni nakon primljene vakcine. Istakao je da Komnenić nije došla ni na jedan kontrolni pregled nakon operativnog zahvata, iako joj je rečeno da je to neophodno, tako da nijesu mogli da utvrde u kakvom je stanju akcesorna slezina koju je imala.

 

Izvor: Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.