Sukob Izraela i Hamasa – kakav je odnos snaga u brojnosti i naoružanju

Sukob Izraela i Hamasa – kakav je odnos snaga u brojnosti i naoružanju

Može li se porediti izraelska vojska i Hamas kada je reč o brojnosti i naoružanju? Stručnjaci smatraju da ne može, jer iako su borci Hamasa poslednjih godina razvili svoje ofanzivne sposobnosti, na drugoj strani protivnik im je daleko moćnija izraelska armija.

Samo tokom prvog dana sukoba Hamasa i Izraela iz Gaze je poletelo više od 3.000 raketa. Te rakete sklapaju se u tunelima i podrumima Gaze i nisu toliko precizne i pouzdane. Na drugoj strani, obarao ih je dobro poznati sistem PVO Gvozdena kupola.

Taj i druge izraelske sisteme Džon Kapelo je dobro upoznao dok je u Izraelu služio od 2010. do 2016. kao američki vazduhoplovni ataše, piše RTS.

"Izrael je veoma zabrinut za to kako će se odbraniti od serije raketnih napada kako iz Gaze tako i potencijalne prijetnje raketama dugog dometa iz Irana. Gvozdena kupola je veoma sposoban sistem, ali kao i svaka tehnologija postoje ograničenja. Taj sistem brani određeni prostor. Ako rakete nisu prijetnja za taj prostor onda ih ne presreće. Pročitao sam da je ispaljeno od dvije i po do pet hiljada raketa za veoma kratko vrijeme. Iako je sistem uspešno presreo mnoge od njih, bio je preopterećen", naveo je Kapelo.

Izrael naviknut na raketne napade, ovoga puta uhvaćen je na spavanju. Velika grupa hamasovih boraca upala je u zoru 7. oktobra, slično kao prije pola vijeka kada je počeo Jomkipurski rat. Po obimu napada teško da se može napraviti paralela, kažu stručnjaci.

"Jom Kipurskim rat prije 50 godina je bio smrtna opasnost za Izrael, jer su na tu državu navalile nadmoćne snage, na papiru nadmoćne. Sile koje su u to vrijeme imale više tenkova, više vojnika, vrlo impresivna snaga Egipta i Sirije. Ali napad iz sektora Gaze, druga priča, jer riječ je o destvijama koja imaju ograničan karakter, država Izraela nije ugrožena, ona je ponižena. U pravljenju paralele možemo da pričamo o tome da i 6. oktober 1973. godine i 7. oktobra ove godine je Izraelska obavještajna služba omanula", istakao je Aleksandar Radić, vojni analitičar.

Hamas ima nekoliko hiljada boraca, Izrael za 48 sati mobilisao 300.000 vojnika

Razlog za to je činjenica da su vojni efektivi izraelske vojske i Hamasa neuporedivi. Palestinska organizacija broji tek nekoliko hiljada boraca, dok je Izrael za samo 48 sati mobilisao 300.000 vojnika.

"Niko ozbiljan neće dovesti pitanje mogućnosti izraelske vojske, ali Hamas je pronašao slabu tačku. Izraelci su se opustili, dozvolili su da budu obavještajno iznenađeni i ono što je jako važno je da izraelska vojska nije očekivala napada. Nije to nešto što će izazvati katastrofalne posledice izraelskoj vojsci, ali naravno desetine pobijenih vojnika, zatim nivom poniženja do koga je došlo, straha koja je sada stvorena, verovatno će dovesti do radikalnog odgovora Izraela. I sad ćemo opet biti u situaciji da pratimo jedan školski primer asimetričnog sukoma. Visoka tehnologija s kojom raspolože izraelska vojska spram ljudskog faktora s kojim raspolože Hamas", ocijenio je Radić.

"Hamas je razvio neviđene sposobnosti koje nismo vidjeli u prošlosti. Tehnologiju dronova, upotrebu tunela, što smo znali, ali i logističke sposobnosti za koje nismo vjerovali da imaju - a to je sposobnost komunikacije i čuvanje stvari u tajnosti. To je bio napredak bez presedana u tehnologijama i mogućnostima, ali pitanje je za šta su koristili ta napredovanja. Vidimo da je to bilo prilično varvarski. Ipak, Izraelci se jasno prilagođavaju i riješiće ovo", smatra Kapelo.

Po količini vojske koja se grupiše oko Pojasa Gaze dugog 41 kilometar, mnogi stručnjaci prjocenjuju da je ulazak izraelskih trupa u taj prostor veoma moguć.

Izvor: RTS

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.