Zenović: I dalje priča o formi, a ne o suštinskim planovima vlade

Zenović: I dalje priča o formi, a ne o suštinskim planovima vlade

Politikolog Predrag Zenović je ocijenio da treba sačekati da model vlade koji se pominje posljednja dva dana bude prihvatljiv svim političkim akterima, i da se sve vrijeme govori o formi, a zanemaruje suština, ne govori se o programu i putu te vlade i koji su to reformski procesi koje će realizovati.

Predrag Zenović je gostujući u emisiji "Link" Radija Crne Gore kazao da će koalicija ZBCG vidjeti da li je ovo formula koja im odgovara, ali smatra i da je to mjera mogućnosti da nađe svoje mjesto, imajući u vidu i spoljašnje i unutrašnje faktore koji opredjeljuju učešće u vlasti.

Njihovo učešće u Vladi Dritana Abazvića nije se pokazala za njih dobra, jer, kako je kazao, dali su podršku i dijelili odgovornost za poteze, iako nijesu formalno bili u vlasti. To nije dobra pozicija ni za mandatara i sa tačke stabilnosti to može da bude problematično.

"Nisam siguran da će ovo biti manjinska vlada sa 41, 42 posalnika i uz podršku ZBCG. Ne znamo još, nije mi do kraja u ovom trenutku jasno, ali svakako ne treba tražiti model koji unaprijed oročava tu vladu. Manjinska treba da bude samo vid alternative ako druge mogućnosti nema. Mandatar u ovom trenutku treba da obezbijedi većinu da bi se donijele velike odluke bitne za državu, tako da bi morala da ima natpolovičnu većinu u parlamentu, ako mislimo da uđemo u reformske procese", ocijenio je Zenović.

Preokret da se uključi i ZBCG u vlast, po Zenoviću je dobra, jer, kako je istakao, politika nije prostor u kojem su isključivosti poželjne.

"Ne mislim da je bilo ko, pa ni DPS, neko koga treba isključiti iz dijaloga. Isključivanje GP URA i u jednom trenutku i dijela ZBCG, mislim da je neprihvaljiva. Ako postoji nešto između Abazoviča i članova PES-a što je prešlo mjeru zakonski prihvatljivog, to treba dovesti do kraja, ali treba sve uključiti u dijalog", smatra Zenović.

Ocijenio je i da bi bilo koji vid saradnje sa DPS-om bio politički skup.

"Imaju najmanji koalicioni potencijal, ali su istovremeo neko ko najmanje traži u budućoj vladi i to bi omogućilo premijeru da napravi neke krupne pomake, ali bi ga politički skupo koštalo na idućim izborima i zato je DPS apriori isključen iz ovog procesa", kazao je Zenović.

Demokrate, ističe, imaju jednu pasivnu poziciju, ali da bi ovaj razvoj situacije koji za njih nije najidelniji, odlična prilika da profitiraju. Ulaskom u vlast dobili bi priliku da izađu iz opozicionog diskusa i revitalizuju svoju releventnost.

Što se tiče manjinskih partija, navodi da na principijelnom nivou nije mu bila prihvatljiva diskvalifikacija ZBCG od strane manjinskih partija.

"To su nacionalne partije, a NSD je nacionalna partija, tako da protivljenje nije trebalo da dođe od nekog koje je nacionalna partija. Ne znam hoće li to biti i dalje princip manjiskih stranaka, jer ZBCG ne bi bila u ministarstvima i na pozicijama na najvišem nivou, tako da njihovo protivljenje više ne bi bilo ubjedljivo", kazao je Zenović.

Odnos Spajića i Milatovića, ocjenjuje Zenović, ukazuje na polarizaciju u podsjeća na 90-te. Rascjep se vidi i prevashodno je jedan vid političkog odmjeravanja i želje da budete neko ko se pita u Crnoj Gori. Nije dobar za taj politički savez i pokazalo se da je loše i u procesu formiranja vlade.

Što se tiče međunarodnih uticaja, oni kaže Zenović, postoji, razne su forme i nijesu uvijek neprihvatljive.

"To je često želje ili preferencije nekih zemalja, a često ih na unutrašnjoj politici zloupotrebljavaju. Suština je da oni koji su dobili legitimet na izborima da u ime građana konstituišu vlast, pokažu da mogu do dobrih kadrovskih rješenje, do dobrih odluka koje se tiču unutrašnjeg, ali i spoljno političkog ambijenta, onda će oni pokazati imunitet na takvu vrstu spoljašnjeg uticaja", smatra Zenović.

Dodao je da ako se krene od programskih načela, ciljeva vlade i problema koje treba riješiti da bi društvo išlo naprijed, lako će se naći partneri.

Izvor: RTCG

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.