- Registarski popis je velika tema i izbjegavanje toga je jasno definisano od strane nekih partija koje tvrde da je ovo prvi slobodan popis. Da bi imali registarski popis mi prije svega moramo da sredimo centralni registar stanovništva i registar birača. U mnogim oblastima kvalitetnih podataka nemamo - ukazala je ona.
Smatra da nam nedostaje jasna vizija oko koje treba da se okupimo i prevaziđemo podjele po nacionalnoj i vjerskoj osnovi.
- Ukoliko popisa bude, to govori o nedostatku dobre namjere Vlade i Ministarstva finansija. Odgovornost nije samo na Monstatu nego i na Vladi, Ministarstvu finansija i lokalnim samoupravama po pitanju kontrolu - poručila je Vojvodić.
Ukazala je na to da već imamo narušenu metodologiju time sto među popisivačima imamo članove političkih partija.
- To narušava kvalitet prikupljenih podataka - dodala je Vojvodić.
Šizofrena stvarnost
Dekan Fakulteta za crnogorski jezik i književnost Aleksandar Radoman smatra da živimo vrstu šizofrene stvarnosti.
- Mnogo ljudi još ne razumije o čemu se ovdje radi. Živomo vrstu šizofrene stvarnosti. Na rezoluciju EP naši zvaničnici reaguju: "neće se nama međunarodni zvaničnici miješati u to što mi radimo".. Imate izvještaje koji svjedoče o stagnaciji. S druge strane imate zvaničnike koji kažu da je Crna Gora snažno krenula u demokratizaciju i da doživljava renesansu. Raste etnička distanca, a politički zvaničnici nas uspavljuju sa pričom o pomirenju - istakao je Radoman.
Ovdje, kaže, riječ o par ekselens političkoj kampanji, gdje se popis prikazuje kao prvi slobodni popis u istoriji Crne Gore.
- Ovaj popis ne može biti organizovan a da se ispoštuju sve opštevažeće zakonske pretpostavke - podvukao je Radoman.
On smatra da Monstat djeluje kao tehnički sevis za realizaciju političkih planova.
Cilj je zacementirati promijenjenu etničku strukturu
Asistent na Fakultetu političkih nauka Nemanja Batrićević je poručio da je etnofederalizacija finalna faza propasti kohezije.
- Kod nas je taj proces vec počeo i uveliko se dešava a pitanje je kad ce biti završen. Nije cilj da se samo promjeni etnička struktura nego da se to uradi posljednji put - naveo je on.
Da bi se u potpunosti ostvario cilj velikosrpskog nacionalizma, Batrićević smatra da nije samo cilj promjeniti etničku strukturu - nego to i zacementirati.
- Etnofederalizacija nije nešto što je vezano samo na popis. I stvaranje novih opština tokom prethodne vlasti je pratilo taj ključ - istakao je Batrićević.
Odlaganje popisa je jedini racionalni odgovor
Predsjednik Matice crnogorske Ivan Jovović poručio je da popis u balkanskim prilikama nije statistika već eksplicitno političko pitanje.
- Licemjerno je pozivanje na popis kada se država nalazi u institucionalnom rasulu - podvukao je on na okruglom stolu "„Popis – statistički ili politički proces” koji se održava na Pravnom fakultetu.
Jovović smatra da popis u ovakvim okolnostima ne može dobiti bilo kakvu vjerodostojnost.
- Rezolucija Evropskog parlamenta (EP) je pokazala da Crna Gora nema elemente za pravedan popis. Mi insistiramo na pravednosti. Bez pravde nema ni prava. Opozicione snage su prespavale tri godine i sada smo pred iznuđenim bojkotom. Ovi koji pozivaju na popis su iste strukture koje nikad nisu priznale rezultate referenduma i popis iz 2011. Dati njima da sprovode popis znaci na pristajanje da crnogorski narod postane nacionalna manjina u sopstvenoj drzavi - naveo je on.
Poručio je da je lažna teza da se Crnogorci boje popisa.
- Oni koji daju ogromne sume za propagandu sumnjaju u vlastiti identitet. Oni nisu sigurni i oni mijenjaju teze. U državi u čijoj opština ne može da sprovede izborni proces, gdje imate pravosnažne presude u brojnim segmentima, kako mislite da održite popis? U besudnoj zemlji da bi branili vlastiti integritet moramo da imamo adekvatan odgovor na to - istakao je Jovović.
Smatra da je odlaganje popisa jedini racionalni odgovor u kome se Crna Gora nalazi duži period.
Izvor: Pobjeda
Komentari