Odgovor Remiković ukazuje da je uprava Monstata, ne samo znala, nego i odobrila da Nikola Jovanović bude na čelu popisne komisije u Budvi, što znači da je uprava te državne institucije na čelu sa direktorom Miroslavom Pejovićem učestvovala u izigravanju zakonskih norm
Zamjenica direktora Monstata Snežana Remiković, potvrdila je juče, tokom panela „Popis - statistički ili politički proces“, autentičnost dokumenta koji je objavila Pobjeda, prema kojem šef lokalnog parlamenta Nikola Jovanović obavlja posao predsjednika popisne komisije, ali je istovremeno priznala da je državna Uprava za statistiku bila upoznata o imenovanju čelnika budvanske popisne komisije.
I dok je predsjednik Udruženja pravnika Crne Gore prof. dr Branislav Radulović mahao papirom na kojem se vidi potpis Nikole Jovanovića, Remiković je pokušala da obrazloži zbog čega je uprava Mostata ,,progledala“ kroz prste.
- Ovlašćenja Jovanoviću dao je predsjednik Opštine Budva Milo Božović - kratko je kazala Remiković, otkrivajući da je uprava Monstata bila upoznata sa ovom ,,pravnom akrobacijom“.
U stvari, odgovor Remiković ukazuje da je uprava Monstata, ne samo znala, nego i odobrila da Nikola Jovanović bude na čelu popisne komisije u Budvi, što znači da je uprava te državne institucije na čelu sa direktorom Miroslavom Pejovićem učestvovala u izigravanju zakonskih normi.
Pobjeda je juče upozorila da, shodno Zakono o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova, članu 14, lokalnom popisnom komisijom ,,predsjedava gradonačelnik Glavnog grada i Prijestonice, odnosno predsjednik Opštine“, što znači da ni u jednom crnogorskom gradu predsjednik lokalnog parlamenta nije vlasan da mijenja predsjednika Opštine.
Čak ni ako je prvi čovjek grada iza rešetaka. Iako je Milu Božoviću, odlukom Višeg suda, dozvoljeno da u Spužu potpisuje naloge za isplatu plata i honorara u opštinskoj upravi Budve, nije mu pravno dopušteno da određuje ko će biti predsjednik popisne komisije.
To mu onemogućava, osim Zakona o popisu, još jedan propis - Zakon o lokalnoj upravi. U članu 67 precizno je navedeno da Opština može da ima najviše dva potpredsjednika, a da potpredsjednik ,,zamjenjuje predsjednika Opštine u slučaju njegove odsutnosti i spriječenosti u okviru ovlašćenja koje mu predsjednik povjeri“.
Drugim riječima: ne postoji mogućnost u crnogorskom pravnom sistemu da predsjednik lokalnog parlamenta obavlja funkciju predsjednika Opštine, pa sljedstveno tome ne može biti ni predsjednik popisne komisije.
Zašto je onda Monstat tako lako ,,zažmurio“ na nezakonitost koja urušava priču o validnosti popisa, makar u Budvi?
Možda bi odgovor na to pitanje trebalo da potraže oni koji se bave gonjenjem počinilaca nezakonitih djela – nadležna državna tužilaštva.
Izvor:Pobjeda
Komentari