Na radionici prisustvuje 31 ekspert iz oblasti kulturne baštine iz 14 država, uključujući i Crnu Goru.
Na radionici koju je organizovao UNESCO Centar za svjetsku baštinu u Kotoru, Vlaović je poručila da je Crna Gora, iako mala zemlja, ponosna na svoju kulturu, istoriju i prirodne ljepote i nudi svijetu nešto autentično i globalno vrijedno. Ministarka je podsjetila na značajnu godišnjicu – 50 godina od donošenja Konvencije o zaštiti prirodne i kulturne svjetske baštine.
“Ovim simboličnim izdanjem publikacije i na ovaj način dajemo doprinos vidljivosti i promociji kulturne baštine. Ova godišnjica je pružila priliku da se istaknu dostignuća Konvencije do danas i pogleda u narednih 50 godina za očuvanje svjetske baštine kao izvora otpornosti, humanosti i inovacija”, rekla je Vlaović.
Podsjetila je da Crna Gora aktivno učestvuje u obilježavanju Dana evropske baštine i sa ponosom istakla prvo crnogorsko nematerijalno dobro upisano na Listi svjetske nematerijalne baštine – Bokeljsku mornaricu.
“Posebno je značajno što se ovaj događaj upriličio u Kotoru, čije izuzetne univerzalne vrijednosti je UNESCO prepoznao još 1979. godine kao jedinstvenog područja – spoja pejzaža, kulture i istorije, koji je jedinstven u svijetu”, kazala je Vlaović. Istakla je važnost podrške UNESCO-a i Centra za svjetsku baštinu u očuvanju izuzetnih univerzalnih vrijednosti Crne Gore, kroz stručnu, tehničku i finansijsku pomoć.
“Ova radionica predstavlja primjer dobre prakse i raspoloženja Centra za svjetsku baštinu da pomogne i predstavi alate za što bolje razumevanje Konvencije i njenu primjenu,” zaključila je Vlaović.
Komentari