„Iz medijskih navoda u saznanju smo da je pokrenut postupak protiv nekih lica koja su objavila sporne sadržaje, te od nadležnih institucija očekujemo efikasno i pravovremeno sprovođenje postupka. Za ukazati je da je neophodno stvaranje bezbjednog digitalnog okruženja i mehanizama koji će procesuirati počinioce digitalnog nasilja i platforme koje to širenje omogućavaju“, navodi se u saopštenju Ombudsmana.
Istakli su da je u cilju borbe protiv ovakvih diskriminatornih obrazaca ponašanja, kojima su najizloženije žene u javnom životu, nužna konzistentna reakcija na ovakve pojave na nivou principa.
„Podsjećamo da su seksizam i mizoginija na društvenim mrežama sve više rasprostranjeni fenomeni, s tim da su žene u odnosu na muškarce nesrazmjerno više pogođene, a što omogućava anonimnost koju obezbjeđuje online prostor. Mizogini i seksistički govor se brzo i lako prenosi iz online u offline sferu, što uslovljava porast nasilja prema ženama, koje je ionako na zabrinjavajućem nivou“, zaključuje se u saopštenju.
Komentari