„Zapad je već oglasio uzbunu: neće li povjerljive informacije NATO-a sada — preko Mandića, koji otvoreno priznaje da je neprijatelj NATO-a i Vladimira Putina smatra svojim liderom — ići u Moskvu?”
„Međutim, ovi problemi nijesu jedini”, procjenjuje ruski dnevnik.
„Crna Gora, koja je u NATO ušla prije šest godina dok su tamo bile na vlasti proevropske snage, sada može čak i blokirati daljnje širenje NATO-a. Odnosno učiniti nešto što Rusija, ma koliko se trudila, nije mogla postići”.
„Upravo ulazak Crne Gore i otvoren put za daljnje širenje NATO-a, a nikako iz bojazni da će ulaskom zemlje s vojskom od tri hiljade u Alijansu ozbiljno ojačati njezin vojni potencijal — razlog je za negativnu reakciju Moskve, koja je tada malu jadransku republiku uvrstila u svoje velike neprijatelje”.
„Prije tri godine u Crnoj Gori su na vlast došle nove snage”, piše „Коммерсантъ”. „Štoviše, ključnu ulogu u tome nije imala samo Srpska pravoslavna crkva, koja je organizovala proteste u obliku neđeljnih crkvenih procesija. Smjeni vlasti, naime, doprinio je Zapad koji je odlučio stati na kraj tridesetogodišnjoj vladavini Demokratske partije socijalista i lidera Mila Đukanovića, pod čijim je vodstvom država stekla nezavisnost i ušla u NATO”.
„Sadašnje vlasti u Crnoj Gori su sasvim sposobne blokirati prijem novih članica u Alijansu. Uostalom, imajući većinu u parlamentu, lako mogu glasati protiv odobrenja bilo kojeg kandidata za članstvo u NATO-u. I proširenje Alijanse će biti obustavljeno”, izvještava „Коммерсантъ”.
„NATO je već UPOZORIO da bi Crna Gora pod novom vladom mogla biti odsiječena od tajnih podataka. I stvarno je tako. Ali malo je vjerovatno da će to uticati na glasanje u crnogorskom parlamentu o potencijalnim novim državama-regrutima za Alijansu”.
Izvor:AntenaM
Komentari