Energetska pića
Dijetetičarka Kajli Ivanir upozorila je da energetska pića mogu dovesti do povećanja krvnog pritiska i stresa, jer sadrže višak kofeina i stimulansa. Takođe, mogu da nas razbude i ponekad izazovu mučninu i glavobolju.
Slatki alkoholni kokteli
Kombinacija alkohola i fruktoznog sirupa, koja se ponekad nalazi u koktelima, nije dobra za jetru. Prema Kajli Ivanir, ova kombinacija ugrožava sposobnost jetre da filtrira toksine i sprečava pretvaranje fruktoze u glukozu.
-Kao rezultat toga, detoksikacija je otežana. Višak fruktoze se skladišti kao mast, što onda može da izazove povećanje triglicerida, jednog od krivaca za razvoj bolesti masne jetre - objasnila je za Foks njuz.
Gazirana pića
Gazirana pića puna su dodatog šećera, pa nutricionisti i dijetetičari savjetuju ljude koji žude za mjehurićima da biraju mineralnu vodu u koju se može dodati sok od limete, limuna ili pomorandže.
Ledeni čaj
Komercijalni, flaširani ledeni čajevi mogu da sadrže istu količinu šećera kao i sok. Prekomjerna konzumacija zaslađenih pića kao što je ledeni čaj je povezana sa razvojem metaboličkog sindroma i dijabetesa tipa 2.
Vještački zaslađena pića
Kajli Ivanir napominje da su istraživanja pokazala da vještački zaslađivači kao što su aspartam i sukraloza remete mikrobiom i štete zdravlju crijeva.
Komentari