Djeca uzrasta između osam i 12 godina provode nešto manje od pet sati dnevno zalijepljena za svoje telefone, a kad postanu tinejdžeri, vrijeme pred ekranom raste na čak osam sati svakog dana, pokazala su istraživanja.
To vrijeme djeca vrlo rijetko koriste za kreativne i korisne stvari poput kodiranja ili stvaranja korisnog sadržaja. Najveći dio odlazi na skrolovanje na društvenim mrežama i gledanje video-snimaka, kaže Majkl Rob u svojoj analizi izvještaja.
A to je, tvrdi Santos, put ka ozbiljnom narušavanju mentalnog zdravlja. Počev od toga što društveni mediji izlažu djjecu visokom riziku od sajber nasilja, govoru mržnje i diskriminaciji, ne smijemo zaboraviti ni to da na internetu dijete lako može naletjeti na maliciozne, uznemirujuće i neprimjerene sadržaje.
“Tinejdžeri svakog dana dobijaju oko 200 notifikacija na svojim uređajima. Njihovi mozgovi se još formiraju i treba im pomoć da se fokusiraju na školu i obaveze, a ne distrakcija koju im donosi neprekidno pištanje telefona,” kaže Santos, a prenosi Zelena učionica.
Ako bismo djeci mlađoj od 14 godina uskratili upotrebu telefona, to im nikako ne bi naudilo, ali bi im donijelo brojne koristi:
manji rizik od anksioznosti i depresije
bolji kvalitet i kvantitet sna
više vremena za fizičku aktivnost napolju.
Roditelji bi takođe trebalo da slijede sličan model, tvrdi Santos.
“Ako ste neprestano na telefonu, teško će vam biti da opravdate odluku da vaše dijete ne može da dobije svoj smartfon. Neće djeca željeti da rade onako kako im vi kažete, već onako kako im pokažete”, zaključuje ova psihološkinja sa Jejla.
Izvor.AntenaM
Komentari