To su u izjavi za medije, nakon završenih razgovora, potvrdili učesnici sastanka koji su saglasni da dijalog treba afirmisati do postizanja dogovora.
KLJUČNI ZAHTJEVI
Lider Socijaldemokrata Damir Šehović ispričao je da je na sastanku bilo pitanja oko kojih je postignuta saglasnost, ali i da među tim pitanjima nijesu ključni zahtjevi opozicije.
- Postigli smo dogovor oko određenih pitanja, ali ne i ključnih – rekao je Šehović, ističući da popis stanovništva može biti održan tek kada bude postignut dogovor vezan za kontrolne mehanizme.
Šehović je, kako je rekao, uvjeren da će se tim pitanjima baviti u narednom periodu. Napominje i da je od samog datuma popisa važniji dogovor i spuštanje tenzija u državi.
- Insistiranje na popisu po svaku cijenu samo nas udaljava od dogovora. Suština nije u datumu već u kontrolnim mehanizmima – upozorio je Šehović.
On kaže i kako nije siguran da se dogovor oko toga može postići do 30. novembra za kada je najavljen početak petnaestodnevnog popisa stanovništva.
- Popis je moguće odložiti odlukom Vlade kao što je to urađeno i prvi put. Mi smo pružili ruku, a na premijeru je da je privhati. Vjerujem da namjera za postizanje dogovora postoji. Datum popisa nam sužava prostor za dogovor, ali nećemo odustati. Ako dogovora ne bude do 30. novembra, ne vidim razlog da se opet ne odloži popis - rekao je Šehović.
Ponovio je da opozicija insistira na istim uslovima koji su važili 2011. godine i uspostavljanju softverskog rješenja koje, kako je rekao, neće biti predmet zloupotreba.
- Danas dogovor nije postignut, ali je dobro što smo napravili prvi korak i svi sjeli za sto - rekao je Šehović.
On naglašava da je cilj opozicije kredibilan popis i zaključuje da će oni, ukoliko ne budu uspotavljeni validi kontrolni mehanizmi, nastaviti sa bojkotom.
Nešto optimističniji bio je predsjednik Bošnjačkog vijeća Suljo Mustafić koji je pozdravio odluku premijera da o predstojećem popisu otvori širi dijalog, ali takođe naglasio da se o datumu te statističke procedure može govoriti tek nakon što se dogovore oko svih pojedinosti.
- Ja bih podjelio optimizam sa današnjeg sastanka. Broj spornih pitanja se može svesti na samo nekoliko. Po pitanju popisivača treba još raditi. Vjerujem da ćemo u narednom periodu smanjivati broj otvorenih pitanja i doći do rješenja. Danas smo pokazali priličan nivo konstruktivnosti i usaglašenosti zahtjeva. Mi zaista želimo popis i ne želimo da opstruiramo ovaj proces – naveo je Mustafić i dodao kako je on lično pobornik dijaloga od samog početka.
Sumnja, međutim, da je softversko rješenje moguće osmisliti do početka popisa 30. novembra, ali i naglašava da je najveća odgovornost na Vladi.
- Svakako, vjerujem da će se na ovakav način i ovakvim razgovorima doći do dogovora - rekao je Mustafić.
Izvor Pobjede koji je prisustvovao sastanku saopštio je da su dogovorene u ovom trenutku manje bitne stvari: da bude proširen sastav popisnih komisija sa predstavnicima opozicije, da se izmijene zakon o popisu i zakon o zaštiti ličnih podataka, ali da je datum popisa ostao ključna tačka sporenja.
-Mi smo smatrali da datum mora biti izvedena stvar i da se odredi tek kada se implementira dogovor koji uključuje nove popisivače, paritetan sastav komisija i zakonsku zabranu kampanje za popis, saopštio je izvor Pobjede koji je prisustvovao sastanku. Dodao je i da je dogovoreno formiranje radne grupe na nivou parlamenta koja će pratiti realizaciju popisa.
DOKUMENT
Svi učesnici sastanka, kako je kazao, saglasili su se sa idejom da se, u slučaju postizanja dogovora, sačini dokument koji bi potpisali svi i time prihvatili popis.
Mustafić je naglasio i da je za Bošnjačko vijeće važno da ljudi koji su privremeno odsutni iz Crne Gore u vrijeme popisa budu u državi da bi i oni bili popisani.
Kako su naveli iz Vlade, predstavnici Monstata su na sastanku informisali učesnike o mogućnostima proširivanja popisnih komisija i izradi novog softvera za kontrolu procesa vodeći računa o zaštiti ličnih podataka.
- Predstavnici parlamentarnih partija, nevladinih organizacija i vijeća manje brojnih naroda iskazali su pozitivan stav prema otvorenosti Vlade za dijalog ukazavši da je, između ostalog, prethodno potrebno riješiti pitanja koja se odnose na zaštitu podataka, kontrolu i inkluzivnost procesa. Konstatovana je potreba snažnije uloge Parlamenta u kontekstu formiranja radnog tijela za praćenje sprovođenja i jačanje povjerenja u sam proces - naveli su iz Vlade.
Sastanku su prisustvovali i potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj, ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka, ministar finansija Novica Vuković, kao i predsjednik parlamenta Andrija Mandić.
Na sastanku kod premijera Spajića su, osim Mustafića i Šehovića, bili i poslanici Demokratske partije socijalista Jevto Eraković i Socijalističke narodne partije Dejan Vukić.
Na razgovoru sa Spajićem bili su i potpredsjednica Skupštine i funkcionerka Demokrata Zdenka Popović i poslanik Pokreta ,,Evropa sad“ Vasilije Čarapić koji su, zbog ranije preuzetih obaveza, zgradu Vlade napustili prije kraja sastanka.
Sastanak je, prije završetka, napustio i predsjednik Savjeta Muslimana Sabrija Vulić, dok su predstavnici Hrvatskog nacionalnog vijeća Zvonimir Deković i Romskog savjeta Mensur Šaljaj ostali do kraja.
Iz civilnog sektora sastanku su prisustvovali Damir Nikočević iz Centra za građansko obrazovanje, Ivana Vojvodić iz Juventasa, Igor Milošević iz ADP Zid i Elvis Beriša iz NVO „Koračajte sa nama“. Udruženje mladih sa hendikepom predstvljala je izvršna direktorka te organizacije Marina Vujačić koja je, takođe, zgradu Vlade napustila prije kraja sastanka.
Spajić: Odlaganje popisa može izazvati nove troškove
Premijer Milojko Spajić kazao je da svako dalje odlaganje popisa može izazvati nove troškove, posebno zbog fiskalnog trenutka u kojem se Crna Gora nalazi.
- Potrebna nam je efikasnost, ali ne nauštrb kvaliteta. Jedna od okolnosti koja se mora imati na umu je da odlaganje popisa može izazvati nove troškove, posebno zbog fiskalnog trenutka u kome se Crna Gora nalazi. U tom smislu svi moramo pokazati visok stepen odgovornosti - istakao je Spajić nakon sastanka sa dijelom opozicije, pojedinim ministrima i NVO sektorom.
Sprovođenje popisa, kako je rekao, važno je zbog donošenja strateških odluka za dalji razvoj Crne Gore i njegovo održavanje je u interesu države, Vlade i cjelokupnog društva.
Đeka najavio nastavak dijaloga
Medijima se nakon sastanka obratio i ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka koji je ispričao da su se tokom razgovora čule različite ideje o tome kako doći do konsenzusa i najavio da će ti razgovori biti nastavljeni.
- Premijer je ovo pokrenuo i vodi širi dijalog kako bi se došlo do rješenja koje je prihvatljivo za sve. Svi su dali neke ideje. Važno je da radimo zajedno i da postignemo dogovor - kazao je Đeka.
Potvrdio je i da na jučerašnjem sastanku nije došlo do bilo kakvog konkretnog dogovora.
- Sve je na stolu, nastavljamo narednih dana – zaključio je Đeka.
Izvor: Pobjeda
Komentari