Uz upotrebu duvanskih proizvoda idu i brojni zdravstveni rizici. Pušenje odavno ima karakeristike pandemije, jer izaziva smrt više od osam miliona ljudi godišnje, upozoreno je na obilježavanju Nacionalnog dana bez duvanskog dima.
"Posljednja istraživanja pokazuju da u Crnoj Gori imamo oko 35,4 odsto korisnika duvanskih proizvoda a ako tome dodamo još 17 odsto onih koji su nekada tkom života koristili ove proizvode onda zaključujemo da je manje od polovine stanovnika koji u nekada tokom cijelog vog života apstinirali o upotrebe duvana", kazala je Agima Ljaljević, nacionalna koordinatorka za kontrolu duvana IJZCG.
Za duvanom poseže i sve više mladih žena. Porazni su podaci i kada su maloljetnici u pitanju.
"Ono što nas posebno zabrinjava je da u populaciji mladih žena starosti od 18 do 24 godine imamo čak više žena nego muškaraca koji koriste duvanske proizvode. U populaciji djece od 13 do 15 godina imamo oko 10 odsto onih koji koriste duvanske proizvode a među šesnaestogodišnjacima imamo čak 18 odsto onih koji koriste duvanske proizvode", dodala je Ljaljević.
Ljekari posebno ističu da je upotreba duvana povezana s kardiovaskularnim, ali i malignim bolestima pluća.
"Komplikacije nastale zbog upotrebe duvana koreliraju s brojem popušenih cigareta i dužinom pušačkog staža što bi značilo da mladi imaju više šansi da razviju bolesti srca i krvnih sudova kao i oni korisnici koji upotrebljavaju više duvanskog dima tokom dana", kazala je kardiološkinja Dijana Drekalović.
"Zbog toga se apostrofira da se aktivnosti u ovoj oblasti ne mogu sprovoditi samo od strane vlade već i od cjelokupnog društva i javnosti kako bi se smanjili rizici koji duvan predstavlja za zdravlje srca", dodala je Ivana Živković iz Direktorata za javno zdravlje.
A osim aktivnih, u riziku da razviju brojna oboljenja su i pasivni pušači. Zato ljekari savjetuju prestanak upotrebe duvanskih proizvoda kako biste zaštitili i sebe i druge.
Izvor RTCG
Komentari