Taj trojni pogled na Crnu Goru je očigledan, naročito ako se uzme u obzir izuzetno živa međunarodna aktivnost predsjednika Jakova Milatovića, koji je za svega nekoliko mjeseci na toj funkciji uspio da boravi na vrlo značajnim svjetskim političkim adresama, a posebno se izdvajaju posjete Ujedinjenim nacijama i Francuskoj, uz brojne razgovore sa američkim, britanskim i evropskim zvaničnicima.
Od 20. maja, kada je u Skupštini Crne Gore položio zakletvu, kada se sreo sa kolegama iz regiona, Milatović je prisustvovao prijemu kod predsjednika SAD Džozefa Bajdena i razgovarao s njim, a imao je i susrete i sa državnim sekretarom SAD Entonijem Blinkenom, novoimenovanim pomoćnikom državnog sekretara SAD Džejmsom O‘ Brajanom i predsjednikom Francuske Emanuelom Makronom, i to nekoliko puta u vrlo kratkom vremenskom razdoblju. Razgovarao je i sa čelnicima Evropske unije, a posljednja je dolazila predsjednica Evropske komisije Ursula fon fer Lajen. Prije toga primio ga je kralj Čarls Treći, a tokom te posjete razgovarao je i sa izaslanikom britanskog premijera za Zapadni Balkan lordom Stjuartom Pičom i sa britanskim ministrom vanjskih poslova, Komonvelta i razvoja Džejmsom Kleverlijem. Primao je delegaciju SAD predvođenu senatorkom Džin Šahin i senatorom Piterom Velčom. Razgovarao je i sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija Antoniom Guturešom i sa predsjednicom Savjeta ministara Italije Đorđom Meloni.
Druga karta mogla bi da bude Vlada. Premijer Milojko Spajić nije imao ovako brojne susrete jer je upravo u tom periodu radio na formiranju 44. Vlade. Nakon izbora Vlade u Skupštini dobio je čestitke od brojnih međunarodnih partnera, ali je već sada jasno da one pokazuju blagu zadršku u podršci, iako je nakon izbora 11. juna izgledalo da Spajić ima nepodijeljenu i potpunu podršku SAD, Velike Britanije i Evropske unije.
Međutim, kada je nakon dugih pregovora postalo izvjesno da će nova vlada biti formirana uz učešće bivših članica Demokratskog fronta, Evropska unija i Sjedinjene Američke Države poslale su poruku da je Crnoj Gori potrebna proevropska, stabilna, funkcionalna i sposobna vlada.
Nakon što je objavljeno ko će participirati u novoj vladi i ko će činiti parlamentarno rukovodstvo ambasadorka Džudi Rajzin Rajnke je u izjavi za "Dan" saopštila da su Sjedinjene Američke Države veoma zabrinute zbog izvještaja da bi novu vladajuću koaliciju u Crnoj Gori mogle da čine stranke i lideri koji se aktivno protive evroatlantskim vrijednostima.
”Realnost je takva da će učešće u vlasti grupa ili lidera koji odbijaju da osude rusku agresiju, odbijaju da se zalažu za prava Ukrajine, odbijaju da podrže sankcije EU protiv Rusije, odbijaju da štite prava manjina i odbijaju da poštuju suverenitet susjednih zemalja poput Kosova, drastično omesti napore Crne Gore u ostvarenju njenih evropskih aspiracija”, kazala je tada Rajzing Rajnke za list Dan.
Iz Delegacije EU u Podgorici saopštili su da je Crnoj Gori potrebna proevropska, stabilna, funkcionalna i sposobna vlada, koja će zadržati strateški put zemlje ka EU i provesti reforme iz EU agende kako bi napredovala na evropskom putu.
”Očekujemo da će Crna Gora nastaviti da bude stoprocentno usaglašena sa vanjskom i sigurnosnom politikom EU, demonstrirajući posvećenost zemlje strateškom pravcu EU”, naveli su iz Delegacije.
Dodali su da članstvo u EU ostaje težnja ogromne većine crnogorskih građana i da je presudno da sve političke snage rade odgovorno na afirmisanju konsenzusa i napretka u tom pogledu, budući da je, kako su ocijenili, dragocjeno vrijeme već izgubljeno.
I na kraju, treća karta za naš put u društvo demokratije i bogatih mogao bi da bude parlament. Međutim, u ovom trenutku, tu stvari ne stoje baš najbolje.
Prije nekoliko dana održana je svečanost povodom Dana parlamentarizma, a na poziv predsjednika Skupštine Andrije Mandića nije se odazvao nijedan ambasador država članica Evropske unije. Države Kvinte i Delegacija EU Mandiću nisu čestitale ni izbor na funkciju šefa parlamenta, na koju je stupio krajem oktobra, niti su se njihovi ambasadori od tada zvanično susreli s njim.
Svi ovi primjeri govore da EU, SAD i Velika Britanija na različite načine sarađuju sa predsjednikom Crne Gore, premijerom i predsjednikom Skupštine, i tako jasno daju svima do znanja koga i na koji način podržavaju i kakvu Crnu Goru žele za saveznika.
Ivanović u Briselu potvrđuje evropsko opredjeljenje Vlade
Ministar vanjskih poslova Filip Ivanović učestvovaće na sastanku ministara vanjskih poslova država članica EU koji će danas biti održan u Briselu, u okviru sjednice Savjeta za vanjske poslove.
Iz MVP-a je saopšteno da će Ivanović učestvovati na tom sastanku na poziv visokog predstavnika EU za vanjske poslove i politiku bezbjednosti Žozepa Borelja.
”Učešće ministra Ivanovića na sastanku ministara vanjskih poslova država članica EU, zajedno sa partnerima Zapadnog Balkana, predstavlja priliku za potvrđivanje nedvosmislenog opredjeljenja novoformirane vlade na putu evropske integracije Crne Gore i njene posvećenosti ispunjavanju obaveza iz evropske agende”, naveli su iz MVP-a u platformi za učeće ministra na sastanku u Briselu.
Iz tog vladinog resora su naveli i da je predviđeno da Ivanović, tokom posjete Briselu učestvuje i na sastanku koji će organizovati grupa prijatelja zemalja Zapadnog Balkana.
Dan
Komentari